Politický cirkus

Ač uplynulý týden mnohé z nás málem připravil o duševní klid a zdraví, vyšly najevo fakta, jež by některé nejvyšší články naší politické reprezentace raději nechaly schované hluboko pod povrchem. Kostlivci Andreje Babiše začaly opět vylézat z nor a zaplavovat mediální prostor. Tuto středu byla zveřejněna nahrávka rozhovoru mezi ním a bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem, jež ještě více podlomila Babišovu morální autoritu a věrohodnost. Z této nahrávky se dozvídáme o silném vlivu a tlaku ministra financí na svá média a novináře, o jejichž nemožnosti a neexistenci jsme byli tolikrát ujišťováni. Další důkaz pro Babišův střet zájmů je odkryt a jeho rétorika útočící na všechny kolem stále více nabírá na intenzitě. Tonoucí se stébla chytá a jasné odpovědi pořád v nedohlednu. Jak prezident Zeman, tak členové jednohlasné strany ANO stále věří v Babišovu nevinu a podporují ho všemu navzdory. Ale i přesto led pod Babišem a jeho ministerským křeslem pomalu praská.

Do hry o moc a morální kredit ministra financí konečně aktivně zasáhl Sobotka. Zdá se, že mu jeho riskantní kroky přinesou jedno velmi důležité politické vítězství, jež by mu mohlo pomoci udržet si svoji pozici ve straně a ČSSD trochu vylepšit volební preference. Sobotkova ostrá opozice a rozhodnutí obětování sebe i své vlastní vlády za Babišovy „hříchy“ zkazilo mocenské klice Babiš-Zeman plány i mučednické scénáře. Z následné předpřipravené „ceremonie“ či spíše televarieté Sobotkovy (v tu dobu již stažené) vládní demise na Hradě, jež mělo za účel Sobotku zesměšnit a politicky odrovnat, Zeman vyšel jako cirkusák bez cylindru, vkusu a obecenstva. Jeho dirigování hůlkou, neobyčejná hrubost a neúcta vůči předsedovi vlády se dají zařadit na dno české politické kultury.

Nyní na Zemanův stůl Sobotka poslal demisi Andreje Babiše. Podle ústavních zvyklostí má šest dní na její vyřízení. Zeman se sice nechal slyšet, že celou záležitost bude řešit po svém návratu z Číny, ale to by ho mohlo stát i jeho půdu pod nohama. Říká se „nechval dne před večerem“, ale již nyní je jasné, že si duo Babiš-Zeman možná právě teď pod sebou podřezává větev.

Leave a Reply