Temné období české politiky

Zdá se, že doba temna české politiky jen tak neskončí. Andrej Babiš ve sněmovně oznámil, že ministerský post neopustí, i kdybychom ho měli zabít. Miloš Zeman dal jasně najevo, že mu nic není svaté a radši odjel do Číny, než aby řešil vládní krizi. Poslanci sice odhlasovali, že Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů a vyzvali Zemana k důslednému dodržování ústavy. Prezident se ale bohužel rozhodl konat podle absolutistických obyčejů a odmítá se konstruktivně zapojit do ukončení vládního sporu.

Znechucení nad politickou situací v Česku vyjádřili i lidé a demonstrovali za dodržování ústavy, politickou kulturu a demokracii. Masová účast na demonstracích však také nepřesvědčila Zemana ani Babiše, aby si přestali hrát na oligarchy a konečně se začali chovat podle ústavních norem a zvyklostí. Naopak Zeman se rozhodl celou situaci ještě umocnit, když ve čtvrtek večer ve svém pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov uvedl, že se chystá udělit dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi milost. Vzpomínáte si, jak na začátku svého prezidentského období prohlašoval, že se práva na udělování milostí vzdává, protože ho považuje za „zbytečně monarchistický prvek“ a omilostňovat bude jenom výjimečně v humanitárních případech? No tak to je jeden z dalších slibů, které porušil.

Mezitím, co Sobotka připravuje na protiústavní kroky prezidenta kompetenční žalobu a Babiš se drží zuby nehty svého ministerstva, Zeman v Číně navazuje dobré vztahy a na schůzce s Putinem dokonce vtipkuje o nutné likvidaci či redukci novinářů v sále. A za závěsem se už domlouvá příští výlet krtečka do Ruska. Tentokrát snad lépe načasovaný, aby se na poslední chvíli nemuseli hledat do prezidentského speciálu cestující, protože několik z nich odřekne cestu kvůli Zemanovým destruktivním manýrům či skončí ve vazbě.

Leave a Reply