A bude líp!

Vývoj na trhu práce vypadá slibně. Volných pracovních míst je nejvíce v historii Česka (tzn. od roku 1995, kdy Úřad práce začal evidovat statistiky). Například v Plzeňském kraji se rozhodli řešit přebytek pracovních nabídek podle amerického modelu. Plzeňský hejtman spustí projekt nazvaný „Welcome“, který má za cíl přilákat cizince hledající práci či nezaměstnané horníky z Ostravska. Hejtmanství má v plánu zažádat o peníze na výstavbu či rekonstrukci plzeňských bytů z Evropského fondu strategických investic (EFSI) a nabídnout nově příchozím či v kraji již usazeným cizincům žijícím v ubytovnách a také jejich rodinám dobrou práci a důstojné bydlení. Uvidíme, kolik lidí nakonec projekt přiláká, každopádně tento nápad inspirovaný v USA zatím působí jako efektivní způsob hledání nové pracovní síly a podpory pro nezaměstnané sídlící jak v Plzni, tak i přicházející z jiných krajů.

Ač může příliš nízká nezaměstnanost zpomalovat ekonomický růst, jak varují analytici, povede také k dalšímu růstu mezd. Takže možná nakonec bude z čeho šetřit a naše děti neskončí na dlažbě a nebudou muset na stará kolena jezdit se sekačkou na trávu po parku, jak nemilosrdně předpovídá nový ministr financí, Ivan Pilný. Na druhou stranu, pokud však bude pokračovat trend v navyšování platů státních zaměstnanců a uvolňování financí na zavádění nových kontrolních systémů typu EET, budou také narůstat mandatorní výdaje a stoupat deficit státního rozpočtu. Takže pokud se Andrej Babiš vrátí po blížících se volbách do vlády, ať už jako premiér či ministr financí, bude velmi pravděpodobně dále pokračovat v rozhazování a kupování si občanů. Ano, státní zaměstnanci se mohou těšit, asi je budou čekat další platové žně. Možná nás také čeká nějaký upgrade EET v podobě loterie ve stylu kdysi známého Kolotoče Pavla Poulíčka. Roztočí se kolo štěstí, stát se bude otřásat jak osel a státní rozpočet bude krvácet pod tíhou nových mandatorních výdajů na Babišovu dokonalou PR image a uplácení občanů.

Babiš - aktuálně.cz glosa
Andrej Babiš na celostátním sněmu ANO | Zdroj: aktualne.cz

Babiš nikdy nejde za hranice erudice svých voličů. Vždy nabízí jednoduchou optiku náhledu na komplikované ekonomické záležitosti a sklízí za ní ovace nehledě na svůj přetrvávající střet zájmů a pochybné daňové machinace. Mí Češi mi rozumějí! Tato parafráze známého Mozartova výroku zní v uších a podivně rezonuje u příznivců ANO vnímajících Babiše jako spásotvorce a lidumila. Probudí se veřejnost konečně a pohádce o Babišových dobrotách bude už konec? Volební kampaň je v plném proudu a otupování veřejnosti prostřednictvím Babišových cest po krajích a vykonaných dobrotinství mapovaných skrze youtube kanál aktivně začala. Babiš je zde prezentován jako cool youtuber, který by se rozdal do všech stran, jako člověk blízký všem věkovým kategoriím, obdařený všeobímající moudrostí a správností názoru na vše. Ono rozdávání se všem prostřednictvím státního rozpočtu ale ve finále může skončit státním bankrotem a sekání trávníků nemusí minout už generaci předcházejí generaci našich dětí. Pak ani podpůrné programy pro nezaměstnané nebudou stačit k narovnání krize na trhu práce, zadluženosti a ekonomické nestability u nás.

Pokud bude lidi někdy zajímat ona syrová, ne vždy jednoduše pochopitelná pravda pro všechny, ekonomika a finanční záležitosti možná konečně vykročí z okovů politiky a jejich manipulativních interpretací často sloužících jako nástroj marketingové kampaně. Poptávka určuje nabídku a pohádek z Babišovy říkanky pro celou rodinu už bylo dost!

Leave a Reply