A chleba levnější nebude?

Školní prázdniny začínají, volby se blíží a politici by v rámci předvolebních slibů nejradši rozdávali, zlevňovali a vyždímali, co státní rozpočet ještě dá. Jako součást kampaně o přilákání hlasů voličů dlouho nebyla řeč o pivě a jeho vysoké ceně. S návrhem na snižování daně z přidané hodnoty u piva na 10 procent přišel už minulý rok Andrej Babiš, tehdy tento krok označila opoziční ODS za prachsprostý populismus. Nyní to je právě tato pravicová strana, která bojuje za levnější pivo. Její návrh na zlevnění základní sazby DPH o 5,20 Kč podpořil rozpočtový klub sněmovny a prošel tak už do třetího čtení. I přestože ho tentokrát Ivan Pilný, ministr financí za hnutí ANO, označil za „populismus toho nejhoršího zrna“. Opravdu je zmírnění ceny DPH tím pravým, co nám po zavedení EET v restauračních zařízeních spraví chuť z drobného přilepšení naší peněžence a usměrní naše voličské preference?

Je stále pravdou, že lidé příliš snadno skáčou politikům na lep a za koblihu či pivo zdarma jsou ochotni volit ve prospěch daného kandidáta. Takže se orientují více na formu, bombastičnost a líbivost politického sdělení, než na jeho pravdivost a všeobecnou prospěšnost. Ač Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS, bohulibě vypráví, jak by novela měla nejvíce pomoci provozovatelům a vrátit jim náklady spjaté s aplikací EET do provozu, nižší spotřební daň bude spíše sloužit samotným pivovarů a neznamená nutně levnější pivo. Menší DPH nutně neznamená menší cenu určeného produktu, o té rozhoduje prodejce, ne výrobce.

Češi jsou pivním národem a vždy ocení povzbuzení pivní kultury u nás. Ale každé pivo má svoji cenu a ne každý pozitivní slib nutně znamená jeho pozitivní dopad na spotřebitele. Milí politici, nechte si své koblihy, levná piva, prázdné slogany a další populistické udičky na kolotočové zábavy a televizní estrády. Pokusy o pokleslou zábavu a nejapné kšeftování o budoucnost české země patří možná do politické satiry, ne do reálné politiky a bojů o vládu v ní.

Leave a Reply