Obraz umírajícího starce

Šest skleniček vína, tři panáky slivovice a padesát cigaret denně. Pro člověka trpícího cukrovkou velmi rizikový životní styl, pro úřad prezidenta republiky dehonestující bilance. Virózy, urážky a lži. Pro obyčejného člověka cesta na společenské dno, pro nejvyššího ústavního činitele propad do odpadních vod lidského charakteru a chování. Veřejně se ví, že Miloš Zeman je milovník jak alkoholu a cigaret, tak také silných gest, egoistických monologů a lživých prohlášení. Smutné shrnutí faktů, které by pro elitního představitele civilizovaného a demokratického státu měly být nepřijatelné. Společenská prestiž a sláva se ale naštěstí neměří podle množství vyřčených nadávek, nepravd či schopnosti vtírání se do přízně světovým velmocím. K získání obdivu davů nestačí vypravovat speciální autobusy z Osvětiman či pořádat oslavy na Hradě jen pro vyvolené. Zemanovi se v jeho českém rybníčku daří čím dál hůř a jeho ambice na celosvětový úspěch a přízeň zůstávají v nedohlednu, nenaplněné.

Zemanově hře na světového vládce první důležitosti uvěří možná jeho příznivci, ale v demokratických zahraničních zemích se s pochopením a náležitou úctou těžko setká. Dlouho jsme byli svědky jeho více méně úspěšného nadbíhání diktátorské Číně či Rusku. V případě Trumpa a Spojených států amerických se ovšem český prezident přepočítal. Již v rámci amerických prezidentských voleb byl Zeman z evropských hlav států jediný, který Trumpa veřejně podpořil a také očekával, že za to bude náležitě odměněn. Proto hned po Trumpově zvolení v podlézání neopomněl pokračovat a poslal mu gratující dopis, ve kterém mu mimojiné sdělil své údajné přízvisko „Český Donald Trump“ a pozval ho na návštěvu do Prahy. Podle interpretace Hradu toto Zemanovo evropské hrdinství Trump velmi ocenil a měsíc po amerických volbách Zemana telefonicky pozval na návštěvu Bílého domu. Dle názoru bývalých velvyslanců USA, Petra Koláře a Michaela Žantovského, však došlo po telefonu k nedorozumění a americký prezident Zemanovi pouze nabídl, že pokud bude mít někdy cestu do Washingtonu, můžou se společně vyfotit. Tedy od začátku se nejednalo o žádné pozvání na oficiální návštěvu do Bílého domu a ve finále k ní stejně nedošlo.

whitehouse huffingtonpost
Oficiální návštěvy Bílého domu se Miloš Zeman zatím nedočkal | Zdroj: huffingtonpost.com

Minulý týden Trump v rámci posilování kolektivní obrany v NATO navštívil Evropu a setkal se s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Na setkání do Varšavy např. dorazil i slovenský prezident Andrej Kiska či chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová. Miloš Zeman měl však v době Trumpova pobytu v Polsku předem naplánovanou dovolenou a nezúčastnil se ani summitu G20 v Hamburku. Takže z fotky Zemana s Trumpem asi nakonec nic nebude. Možná už Zeman boj o Trumpovu náklonnost vzdal a začíná se koncentrovat na své chatrné zdraví a tuzemskou politiku. Přeci jenom, ač souhlasí s Trumpovými stanovisky na migraci a boj proti Islámskému státu, v názorech na Rusko se výrazně rozcházejí. Navíc ani jeho snaha o zlákání Ivany Trumpové, bývalé manželky Donalda Trumpa s českými kořeny, na post americké velvyslankyně v ČR se nesetkala s úspěchem. Sbližování s USA Zemanovi tedy nakonec nevyšlo, ale alespoň ten jeho každoroční rituál v podobě plavení se po rybníce na gumovém člunu vypadal povedeně.

Leave a Reply