Čtyři vejce do krabičky. Protřepat, nemíchat.

Produkt „Chytrá vejce“ společnosti Papei, jež je součástí skupiny Agrofert, vyvolal v uplynulém týdnu hodně emocí. Opět se ukázalo, že dotační politika je Babišovou silnou stránkou. Přesvědčit čtrnáctičlennou komisi složenou z úředníků z ministerstva zemědělství, zemědělského fondu (SZIF), potravinářské inspekce, veterinární správy, krajského úřadu a zástupců profesních komor, aby udělila vskutku „inovativnímu“ konceptu čtyř rozklepnutých pasterizovaných vajec v tetrapakové krabičce nejvíce bodů v projektu Regionální potravina (v kategorii ostatní) nebylo pro Babiše jistě žádný problém. Úspěšnost jeho lobby potvrzuje i propagativní tvrzení „nezávislé“ mluvčí SZIF Vladimíra Nováková, jež popsala vyjímečnost produktu jako „revoluci v pojetí vajec pro domácí spotřebu“.

Idea „vajíčkové revoluce“ splnila všechny podmínky týkající se výroby a původu produktu na území Ústeckého kraje či maximálního počtu 250 zaměstnanců dané firmy. Zvláštní, že nikomu nevadilo, že Papei je dceřinou společností kolosálního koncernu Agrofert. Také narativ skloňující slova jako nadstandartnost a inovativnost „Chytrých vajec“ působí dosti vykonstruovaně – tak trochu jako podplacená a manipulativní reklama. Nutno dodat, že vychytralá a myšlenkově prázdná PR rétorika je další Babišovou silnou parketou. Dále proklamace, že cílovou skupinou spotřebitelů tohoto výrobku má být mimo jiné mladší generace, která je líná vařit tradičním způsobem, je další informační blábol. Opravdu je mladá generace natolik zlenivělá, že není schopná rozklepnout čtyři vejce a natolik otupělá, že by si takový produkt byla ochotná oblíbit a s chutí konzumovat?

Dobrou zprávou je, že Babišův „vaječný zázrak“ se díky palbě kritiky a zájmu médií nakonec státem dotovanou značkou „Regionální potravina“ pyšnit nebude. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se krátce po zveřejnění kauzy rozhodl produktu toto označení neudělit. Pokud se jedná o oslovení mladé generace, vhodnější nástroj k jejímu zaujetí je využití mainstreamovosti popkultury. Např. představa Babiše jako barmana servírujího Jamesovi Bondovi místo martini vaječný koktejl by mohla být opravdovým reklamním trhákem. No, doufejme, že mladá generace je stále při smyslech a žádnou prázdnou reklamou se oblbnout nedá, i když jí bude propagovat sám James Bond.

Leave a Reply