Od modelingu k OSN

Jak propagovat a rozšířit povědomí o globálním udržitelném rozvoji u nás? Ministerstvo zahraničí se s tímto úkolem vypořádalo opravdu zarážejícím způsobem a oslovilo českou topmodelku a Miss World 2016 Taťánu Gregor Kuchařovou s žádostí o spolupráci. Kuchařová se takto stala součástí delegace ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), jež minulý týden odletěla do New Yorku a reprezentovala Česko na Fóru o udržitelném rozvoji. Akce se konala pod záštitou Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC) a modelka zde byla tváří a zástupkyní neziskových organizací. Kvalifikační požadavky na tuto pozici tedy zdá se nejsou zvláště selektivní. Ačkoli modelka svoji účast potvrdila bez nároku na honorář, přeci jenom její fundovanost v problematice trvale udržitelného rozvoje je pramalá. Ministr asi doufá, že když Kuchařová svým vzhledem umí zaujmout davy, dokáže přilákat pozornost lidí i v rámci sofistikovanějších témat jako ekologie, nízkouhlíková ekonomika, výmýcení extrémní chudoby, odstranění genderových rozdílů, riziko smrtících epidemií apod.

tatana smaller
Taťána Kuchařová je tváří nejedné firmy a organizace.

Jediný předpoklad Kuchařové pro tak prestižní a významnou událost jako forum pod patronátem OSN je tedy její schopnost prodat sebe sama. Na tom má založenou kariéru jako každá (pseudo)celebrita. Jednou bude propagovat softwarovou společnost Hewlett-Packard, jindy charitativní nadace či cíle udržitelného rozvoje. Na jejím klientovi vcelku nezáleží, vizuál její reklamy je vždy stejný. K oslovení davů používá stejné metody jako třeba blogerky, tzv. product placement – atraktivní fotky sebe sama spojené s reklamou na daný produkt či klienta. V dnešní době se bohužel jedná v rámci marketingu o velmi běžnou praxi, ale v souvislosti s diplomacií a životním prostředím jde o poněkud bizarní symbiózu. Je ministerstvo, které si najímá modelku jako chodící vizuálně přitažlivý billboard, který po sociálních sítích šíří jeho agendu či pouze prosby typu „Jedeme do OSN! Držte palce!“, opravdu tak zoufalé?

Chceme, aby státní instituce převzaly obchodní praktiky komerčních soukromých firem a lacině prodávali svoji agendu jako marketingový produkt?

Taťana Gregor Kuchařová dobře ví, že reklama funguje oboustranně. Jinak by propagaci tohoto projektu bez finančního honoráře nepřijala. Mezitím, co na svém facebooku šíří program a vize Fóra o udržitelném rozvoji, nezapomene ve svých „OSN příspěvcích“ upozornit také na značku šatů, co má na akci na sobě, stylistu svých vlasů či make-upu, nadaci, kterou založila či zveřejnit zamilované momentky s podporujícím manželem. Doufejme, že jejím přístím klientem nebude třeba český prezident. Mohlo by to dopadnout jako v případě neúčasti amerického prezidenta Donalda Trumpa na dvou akcích G20, kdy jeho dcera Ivanka vzala iniciativu do svých rukou, přesedla si na jeho místo a mlčky ho zastoupila sedíc u jednoho stolu s Vladimírem Putinem, Angelou Merkelovou či Theresou Mayovou.

Leave a Reply