Zvítězila politická kampaň nad láskou nebo naopak?

Vrchol předvolební politické sezóny podle očekávání proběhl minulý víkend na vyšetřovaném a z dotačního podvodu podezřelém Čapím hnízdě. Už není ani paradoxní, že se politická akce roku konala na soukromém sídle ženicha pochybně financovaném z veřejných zdrojů. Jakoby se zde opět ukazovalo Babišovo brilantně fungující marketingové know-how, jež mysl lidí ukolébává v zapomnění na realitu a absolutně převrací optiku či skutečný obraz světa do falešné, avšak líbivé podoby dobře prodejného reklamního produktu, nyní ve formě „královské“ svatby. Koupíte Babišovu legendu o Čapím hnízdě jako symbolu lásky, prosperity a blahobytu? Necháte se omámit idylickým příběhem o Popelce, která po 23 letech vztahu získává svatební prsten a titul „manželka svého muže“? Důvěřujete Andreji Babišovi, že bude poctivě a moudře vládnout české zemi? Lidé rádi naslouchají pohádkám na dobrou noc a vlastně jim ani nezbývá, než tomu bohatému, velkorysému a usměvavému kandidátovi na premiéra věřit jeho dobré úmysly. Ale pozor, i lidská verze pohádkové Popelky může být pouze vizuálním klamem a archetyp „moudrého panovníka“ se dá zneužít jak k propagaci a propagandě nepravdivých myšlenek, tak k uzurpování moci a svobody lidí.

„Koupíte Babišovu legendu o Čapím hnízdě jako symbolu lásky, prosperity a blahobytu?“

Za necelého čtvrt roku nás čekají další parlamentní volby a předseda favorizovaného hnutí ANO se snaží, co může, aby se jeho předvolební image blýskala v křišťálově čistých barvách. Spořádaný osobní život podpořený honosnou svatbou do seznamu nutných předpokladů pro volebního vítěze jistě dokonale zapadá. Zajímavý kontrast takto vytváří situace současného dosluhujícího premiéra Bohuslava Sobotky, jenž se rozvádí a horkého kandidáta na příštího předsedu vlády Andreje Babiše, jenž se žení. Že by strastiplný konec jednoho implikoval zářný začátek druhého? Čekají nás lepší zítřky v dohlednu? Ač se Babiš a jeho PR tým snaží dělat vše pro to, aby se scénář lepších zítřků v očích lidí propojoval s jeho jménem a stranou, naštěstí ne každý skočí marketingovým trikům na lep.

Pokud by Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí vyhodnotil Babišovu svatbu jako součást jeho předvolební kampaně, těžko by se ANO vešlo do výdajů za kampaň pod 90 milionů a mělo na krku soudní žaloby za překročení limitu financí. Budou to tedy nakonec soudy, které zasáhnout proti maskování kampaně za svatbu? Dožene Babiše nakonec jeho faleš mistrně prodávající obyčejné lákadlo na hlasy voličů za idylický rodinný happy end stavící onoho moudrého vládce a skromnou Popelku na společenské výsluní? Co se musí odehrát, aby i Michal David či pan Kryštof procitli a z vlastního přesvědčení odmítli hrát na Babišových akcích? Babišova Achilllova pata je stále těžko dohledatelná. Zatím ale nevypadá, že by ji před blížícími se volbami někdo odhalil.

Leave a Reply