Miliardy v politice – Dobrá volba z Čeladné?

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Miliardy ze soukromého podnikatelského sektoru se začaly aktivně přesouvat do politických vod. Toky peněz z kont zámožných podnikatelů již však neproudí do vysoké politiky osamoceně, ale společně se svými majiteli. Podívejme se blíže na příběh kolem moravského Beverly Hills – Čeladné. Zde dlouhodobě působí duo Pavol Lukša – Stanislav Pros, nyní s podporou megalomanského a trochu šíleného bojovníka za odtunelované OKD Pavola Krúpy.

Pavol Lukša, známý pod svou marketingovou přezdívkou Robin Hood z Čeladné, je politicky angažovaný od počátku devadesátých let. Působil hned v několika stranách. Roku 1994 byl v Čeladné na Frýdecko-Místecku zvolen starostou za KDU-ČSL, dále v letech 2005-2006 působil také jako její místopředseda. Roku 2009 změnil stranický dres a vstoupil do TOP 09, šest let byl v pozici místopředsedy strany, v letech 2010-2013 zastával funkci poslance. Minulý rok kvůli údajné konfrontační politice, jež obsahuje „pouze útoky, agresivitu a nenabízí žádná řešení“, a neshodám s Miroslavem Kalouskem TOP 09 opustil a založil vlastní stranu s názvem Dobrá volba. Ač ve svých politických začátcích sklízel úspěch, jeho odcházení z vysoké politiky není idylické. Ve sněmovních volbách 2013 byl jako lídr TOP 09 a STAN v Moravskoslezském kraji „vykroužkován“ z kandidátky. Také krajské volby 2016 znamenaly pro něj a jeho nově založenou stranu fiasko – jako lídr Moravskoslezského kraje (jediný kraj ve kterém jeho strana kandidovala) získal pouhých 0,59% hlasů.

eladná prosper-golf.cz
Prosper Golf Resort Čeladná | Zdroj: prosper-golf.cz

Jediná reálná mocenská funkce, která Lukšovi ještě zbývá, je post starosty Čeladné, který si drží s menší přestávkou více než dvacet let. Za dobu jeho dlouholetého působení v čele obce se z nevzhledného, ale za první republiky vyhlášeného rekreačního střediska stal luxusní resort a golfové impérium vlivného byznysmena a bývalého agenta StB Stanislava Prose (Prosper Golf Resort Čeladná). Na renovaci obce si Lukša vzal ve Švýcarsku úvěr tři miliony dolarů (přes 100 milionů korun), jehož ručitelem se stal právě již zmíněný Stanislav Pros.

Až nadmíru pozoruhodné je propojení Lukši a Prose nejen v prostředí byznysu. S příchodem podnikatele Pavola Krúpy jako proklamátora Lukšovy strany Dobrá volba se ukázalo i další názorové souznění a angažovanost všech tří mužů – kauza OKD. Dobrá volba nemá žádný program, na svých webových stránkách uveřejňuje pouze bezduché a obecné desatero (deset prázdných frází typu „Naše peníze mají zůstat doma“ či „Pro poctivé a slušné lidi uděláme všechno“). Stranický tým tvoří čtyři lidé (včetně Lukši) a dále menší skupinka podporovatelů. Zvláštní, že o Pavolovi Krúpovi, nyní nejaktivnějším stoupenci strany a vášnivém diskutérovi na téma OKD, není na stranickém webu žádná zmínka.

Krupa Zeman investicniweb.cz
Krúpa se účastnil Zemanovy cesty do Číny v květnu tohoto roku | Zdroj: investicniweb.cz

Slovenský miliardář a megaloman Pavol Krúpa v rámci propagační kampaně a možná až nenasytné touhy být vidět a slyšet poslední dobou poskytuje rozhovory, kde může. Do českého povědomí se ale dostal už v roce 2007, kdy jeho skupina Arca Capital koupila za sto milionů podíl ve společnosti Moravia Energo a přispěla tak k pohádkovému zbohatnutí expremiéra Stanislava Grosse. Obchod, ze kterého Gross inkasoval osmdesát milionů a koupil své rodině např. luxusní letní sídlo na Floridě, byl takovým Krúpovým nášlapem do zkorumpované bažiny české politiky a byznysu. Nyní chce Krúpa do politiky vstoupit aktivně jako podporovatel strany podle jeho slov „morálního a zásadového“ podnikatele Pavola Lukši. Oba muži sdílí jistou empatii k Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Podle Krúpy jsou Babiš a Zeman ti, kteří z hlediska byznysu svojí činností posouvají republiku dále, ale jako invazivnímu a ziskuchtivému podnikateli mu samozřejmě nevadí, že se jedná o protlačování obchodu hlavně v totalitních státech, bez důrazu na dodržování demokratických principů a lidských práv. Krúpa dokonce prohlašoval, že Zemanovi zafinancuje jeho letošní návštěvu Číny, pokud mu ji sněmovna zakáže (nakonec se výpravy do Číny účastnil jako pasažér letadla). Na osobním webu Pavola Lukši zase můžeme najít texty, jež vypadají jako otevřená politická agitka na podporu prezidenta a předsedy ANO. Zdá se, že Andrej Babiš najal do svých služeb dvě nové loutky, jež mu pomohou rozvířit vody kolem OKD, které mu slouží jako nástroj k útokům na Sobotku a ČSSD. I sám Krúpa otevřeně přiznává, že jeho vstup do politiky je marketingový krok. O to více je poté úsměvné a těžko uvěřitelné, že tomuto podnikateli ze Slovenska, tak leží na srdci správný vývoj české země, o které mluví jako o „naší zemi“. Navíc se angažuje v rámci tuzemských sněmovních voleb, ve kterých bez českého občanství nemůže ani kandidovat.

OKD_2_v2
„Transakce ve stínu OKD“ | Transakce mezi Viktorem Koláčkem, Petrem Otavou a Stanislavem Prosem

Čeladná se díky finanční prosperitě a velkým podnikatelským ambicím dua Lukša – Pros stala žádanou lokalitou, kde si své bydlení staví slavní sportovci, celebrity či politici. Pozadí těchto velkých investic do renovace obce a jejich původ však vzbuzuje značné pochybnosti. Jakoby si společně se vznikem Lukšovy strany a Krúpovou volební kampaní za odtunelované OKD mohl Stanislav Pros zavzpomínat na „staré dobré časy“, kdy jeho společnost Prosper Trading skupovala akcie OKD a nakonec si díky finančním machinacím s Petrem Otavou a Viktorem Koláčkem vydělali minimálně 2,5 miliardy na půjčce od posléze zkrachovalé banky IPB. Možná právě Čeladná a její rozvoj jsou financované z těchto vytunelovaných miliard, které nakonec vedly k pochybnému prodeji OKD Koláčkovi s Otavou. Takže nakonec by Krúpa spíš měl začít svoje pátrání po rozkradených miliardách v OKD přímo v Čeladné u svých dobrých známých podnikatelů.

Leave a Reply