Miliardy v politice II aneb když se dva perou, třetí se směje

Malé strany opět usilují o přízeň voličů ve sněmovních volbách. ODA vzkříšená miliardářem Pavlem Sehnalem, Babišův obdivovatel Dalibor Dědek kandidující za STAN, podnikatel Marek Dospiva financující Realisty či slovenský megaloman Pavol Krúpa propagující Dobrou volbu. Mají tyto strany potenciál překročit 5% hranici hlasů pro vstup do Poslanecké sněmovny? Či mají funkci spoilerů odčerpávajících hlasy velkým stranách a sloužících ve prospěch jednoho konkrétního navenek skrytého subjektu?

Vzpomeňme, jak někdejší ropný magnát a politický vezeň ruského režimu Michail Chodorkovskij popisoval volební strategie a vychytralost Kremlu, kde cílem některých nových politických uskupení v Rusku je oslabení politické opozice Vladimíra Putina. Např. v rámci voleb do Státní dumy (ruská obdoba Poslanecké sněmovny) 2016 kandidovala staro-nová Strana růstu (do roku 2016 známá pod názvem Správná věc) Borise Titovova. Proč se tato strana rozhodla kandidovat pod novou značkou bez vidiny možného úspěchu a překročení minimální 5% hranice? Ač se toto politické uskupení navenek tvářilo jako strana s liberální, proevropskou orientací, spíše se jednalo o projekt skrytě podporovaný přímo z Kremlu. Ruský vědec zabývající se politikou Dimtry Oreshkin tehdy tvrdil, že Titov je Putinův člověk a jeho strana pravděpodobně funguje jako alternativa k opozičnímu PARNASU či Jablku za účelem jejich volebního oslabení. Titovova strana ve volbách 2016 nakonec získala 1,5% hlasů, které mohly značně ovlivnit volební výsledek a zamezit vstupu do ruské sněmovny pro výše zmíněné opoziční strany (volební výsledky: PARNAS 1%, Jablko 3,2%).

„Když nemůžeš zastavit krvácení, staň se jeho skrytým podporovatelem.“

Metoda „když nemůžeš zastavit krvácení, staň se jeho skrytým podporovatelem“ se pomalu přesouvá i do českého prostředí. Zdá se, jakoby si Andrej Babiš pečlivě budoval svůj politický harém bohatých podnikatelů. Pavel Sehnal vnímá Babiše jako svůj vzor pro vstup do politiky a do budoucna s ním plánuje spolupracovat. Dalibor Dědek v minulých volbách Babiše podporoval a neskrývá svůj obdiv k němu. Námluvy mezi Babišem a předsedou hnutí Realistů Petrem Robejškem probíhaly hned po oficiálním založení strany na večeři domluvené sponzorem Realistů Markem Dospivou. Pavol Krúpa také nezastírá svou spřízněnost s šéfem hnutí ANO a působí jako jeho hlásná trouba proklamující Sobotkovu vinu za špatnou privatizaci OKD.

Bude tedy při sněmovních volbách platit české přísloví: „když se dva perou, třetí se směje“? Sebere ODA hlasy pravicovým subjektům? Ochudí STAN svého bývalého spojence TOP 09? Oslabí Realisté ODS? Podpoří Dobrá volba Babišovu rétoriku v kauze OKD a připraví ČSSD o hlasy jejích tradičních voličů v Moravskoslezském kraji? A bude se Andrej Babiš na závěr smát? Pokud sestaví vládu, tak se možná bude až za břicho popadat a příští volby může kandidovat s podporou Ruské federace jako menší bratr Vladimíra Putina.

 

Leave a Reply