Megaloman Pavol Krúpa a jeho nájezd na český byznys a politiku

Říkají mu nájezdník ze Slovenska, žralok, megaloman, „blázen“, který chtěl financovat Zemanovu cestu do Ruska v květnu 2015 (nakonec Zemanův výlet do Moskvy schválila a proplatila vláda). On sám tvrdí, že má vše logicky promyšlené, protože psychologie je jeho kamarádka. Slovenský podnikatel Pavol Krúpa, spoluvlastník finanční skupiny Arca Capital, vlastnicky rozkročený mezi Slovensko, Česko a Ukrajinu je jeden z posledních miliardářů, kteří se rozhodli veřejně vstoupit do české politiky. Nejdřív si vybral stranu Národní socialisté, posléze přesídlil na stranu Dobrá volba, již po odchodu z TOP 09 založil starosta Čeladné Pavol Lukša.

Současná mediální tvář Pavola Krúpy

Pavol Krúpa se v médiích objevuje čím dál častěji. Nejen v souvislosti se svojí obchodní činností, ale především kvůli svým politickým názorům a snaze žalovat kde koho, naposledy např. společnost Moneta Money Bank (dříve banka GE Money) za prodej zkrachovalé Agrobanky z roku 1998.[1]

Slovenský podnikatel, který se specializuje na skupování podílů v bankrotujících firmách či rizikových pohledávek, se ve světě sociálních médií začal aktivně pohybovat na začátku roku 2015. V březnu 2015 si založil twitterový účet,[2] o měsíc později facebookový profil.[3] Od začátku jeho veřejného působení v českém mediálním prostředí je zřetelná jeho inklinace k propagaci vlastní verze příběhu o OKD a velká sympatie k osobě prezidenta Miloše Zemana či názorová spřízněnost s Andrejem Babišem. Jeho činy, jež mají přilákat pozornost veřejnosti, jsou demonstrativní a slouží pouze k zaplnění prvních stránek novin (spíše těch bulvárních a desinformačních), než že by měly nějakou reálnou váhu či motivaci něco „důležitého“ změnit.

Krupa-mafrasnidane1 - twitter.com
Mafra snídaně s ministrem obrany M. Stropnickým sponzorovaná Arcou Capital | Zdroj: twitter.com

Krúpa chtěl nejen finančně podpořit Zemanovu cestu do Moskvy,[4] ale prostřednictvím Arca Capital sponzoruje i „Mafra snídaně“, konference a setkání organizované mediální skupinou vlastněnou Babišem.[5] Náklonnost k současnému prezidentovi projevil také tím, že mu poslal jako dárek k narozeninám 25 550 lahví minerální vody,[6] předsedu hnutí ANO zase chválí za jeho odvážný krok v podobě zavedení EET a podporuje jeho rétoriku útočící na Sobotku a Bakalu v kauze OKD. Krúpa je megaloman, nenechá si ujít žádnou příležitost, kde by na sebe mohl strhnout pozornost a poslední dobou je kauza OKD jeho jediné téma (zmiňuje ji v každém rozhovoru), což působí velmi podezřele. Že by se jednalo o účelovou zakázku a zadání v rámci něčí volební kampaně? Je Krúpa jen nastrčenou loutkou někoho jiného za účelem odklánění pozornosti jiným směrem? Sám prohlašuje, že jeho vstup do politiky byl marketingový tah, takže není divu, že jeho propojení s Andrejem Babišem jak v názorech, tak i v používání podobných marketigových triků, je tak očividné.

Krúpa tvrdí, že jeho náhled na politiku je silně ovlivněn byznysem. Chce morálně i slovem podpořit ty, jenž svou činností ČR dále posouvají a mají ambice něco zásadního v české zemi změnit. V jeho očích je to právě duo Babiš-Zeman, které zachraňuje republiku před tunelováním a mění ji k lepšímu.[7] Je až úsměvné, že slovenský podnikatel, s jehož pomocí si Gross díky odkupu akcií Moravia Energo vydělal přes 90 milionů korun,[8] káže Čechům vodu zakalenou Babišovými dotačními podvody či Zemanovými pochybnými vazbami na Rusko a Čínu.

Začátky v garáži

Legenda o tom, jak vydělat miliardy se většinou neliší. Stačí začít v garáži s jedním či více kamarády a za pár měsíců či let představit lidstvu třeba počítač s vykousnutým jablkem Apple nebo kancelářský nábytek. Pavol Krúpa měl podle některých zdrojů začínat svůj byznys prodejem secondhandového oblečení (společně se spolužákem a nyní miliardářem Peterem Krištofovičem), podle jiných měl rovnou skočit do oblasti financí a prodávat pojistky. Nechybí ani tklivá story o tom, že si za první vydělané peníze koupil oblek a kravatu.

Každopádně on sám vzpomíná na divoká devadesátá léta minulého století s jistým zármutkem. Tvrdí, že se tehdejší zlaté horečky účastnit nestihnul. Ve skutečnosti první dohledatelná zpráva zmiňující jeho podnikatelské aktivity pochází již z roku 1998, kdy coby šéf společnosti Eupro, která měla být personálně propojená s investiční skupinou Penta (on sám toto propojení vždy odmítal), kupoval akcie dceřiné firmy Všeobecné úvěrové banky – VÚB Invest Holding. Tato firma byla správcem VÚB Kupón, největšího privatizačního fondu na Slovensku, založeného v první vlně kupónové privatizace.[9]

V Česku se Pavol Krúpa nechvalně proslavil až v roce 2007 nákupem 31% akcií společnosti Moravia Energo od bývalého premiéra Stanislava Grosse. Nákup, na kterém expolitik vydělal přes 90 milionů tehdy prošetřovali všichni – protikorupční policie, investigativní novináři, politici. Gross akcie firmy koupil za podezřele výhodných podmínek od svého známého a někdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory. Kvůli získání podílu v Moravia Energo za velmi nízkou cenu – necelých 20 milionů korun – Gross čelil trestnímu oznámení. Podíl v energetické firmě, na jehož nákup bývalému premiérovi půjčila slovenská pobočka kontroverzní společnosti Key Investments, o půl roku později Gross prodal Krúpově Arca Capital za více než pětkrát výšší sumu – 110 milionů korun. Po několika měsících vyšetřování podezření z praní špinavých peněz byl případ Grossova záhadně výhodného prodeje akcií odložen a v roce 2009 Moravia Energo zkrachovala.[10] Pavol Krúpa, jenž akcie koupené od Grosse prodal roku 2008 vlastníkovi většinové části Moravia Energo Tomáši Chrenkovi (údajně za 150 milionů korun),[11] poznamenal že, šlo o normální obchod a strategickou investici, na kterých chtěl jen vydělat.[12] Což se mu – stejně jako u většiny mediálně známých případů – úspěšně podařilo.

Moravia Energo
Krúpa pomohl Grossovi zázračně zbohatnout aneb jak se praly miliony v Moravia Energo.

Když miliardář nakupuje

Jenže Pavol Krúpa rozhodně tehdy nebyl „neznámý“ miliardář ze Slovenska, jak jej titulovala s oblibou média. Naopak, po začátku milénia se zde velmi čile pohyboval; jak se u nás říká, vyrazil na nákupy. V roce 2003 společnost Arca Capital spolu s bývalými manažery plzeňské Škody Holding (kteří, jak se o několik let později ukázalo, byli skutečnými vlastníky plzeňského gigantu) koupila Škodu Kovárny (společnost na výkovky do půl tuny).[13] O rok později, v roce 2004 zanechal Krúpa v českém byznysu dvojí stopu. Zajímal se o odkup pohledávek z České konsolidační agentury. Při nákupu pohledávek Setuzy a Kosteleckých uzenin ovšem Krúpa narazil jak na nepochopení politiků, tak – a to hlavně – na tehdy již ostřílené „vlčáky“ českého byznysu. V Kosteleckých uzeninách měl už tehdy majetkový podíl exministr financí Andrej Babiš, který se rozhodně s nikým nechtěl dělit. O Setuzu pak bojoval s firmou Český olej kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra (tehdy vystupoval jako poradce společnosti, fakticky však byla jeho), který chtěl pohledávku přeměnit na akciový podíl, který chtěl následně koupit. Což se mu podařilo.[14]

Krúpa neuspěl ani v dalším českém privatizačním dobrodružství. Na podzim roku 2004 získal od Fondu národního majetku dvanáctiprocentní podíl v ústecké chemičce Spolchemie.[15] O dva roky později se majoritním akcionářem Spolchemie stala firma Via Chem Group dalšího kontroverzního českého podnikatele Petra Sisáka, který se k vlastnictví nikdy nepřiznal (oficiálně firmu vlastnila jiná firma se sídlem na offshore). Krúpa chtěl celý proces hnát až do „Evropy“, nakonec se spokojil s tím, že dostal za své akcie zaplaceno.

V roce 2005 se Krúpa stal na třicet let „majitelem“ Werichovy vily na pražském ostrově Kampa. Vila ovšem byla pro pražské patrioty spojena s temnými normalizačními léty, disentem a hlavně s národním buditelem Josefem Dobrovským, básníkem Vladimírem Holanem či hercem Janem Werichem, kteří v této klasicistní budově žili. Výhru firmy Colly patřící do skupiny Arca Capital odsoudili všichni intelektuálové a výběrové řízení bylo označeno za zmanipulované.[16] Krúpa proto nakonec o vilu přišel. Do pronájmu ji dostala Meda Mládková, která na Kampě provozuje muzeum v domě u Sovových mlýnů.[17] Jako oficiální mecenáška byla českou intelektuální kavárnou akceptovaná podstatně víc, než miliardář ze Slovenska.

Pavol Krúpa, Setuza, Werichova vila, Febio TV, Spolchemie, Kostelecké uzeniny, ČEZ, Písnice, byznys

Ještě před dobrodružstvím s Grossem, v roce 2007 Krúpa investoval do společnosti VČE-transformátory, kterou koupil od společnosti ČEZ, jež tehdy vedl Martin Roman, se kterým se znal ze Škody Holding. Posléze získal většinový podíl v telekomunikační firmě Gity (tehdy největší české telekomunikační firmě)[18] a nakonec od Tomáše Pitra (tehdy na útěku před vězením, kterému se posléze stejně nevyhnul), se kterým se před lety střetl o pohledávku ČKA za firmou Setuza, koupil společnost Marila Balírny, jež kromě výroby sušenek a kávy zahrnovala i „perlu“, balené vody Ondrášovka a Šaratice.[19] Není divu, že se Krúpa dostal v roce 2007 do žebříčku československých miliardářů a to hned na 47.-52. místě. V pouhých 35 letech![20]

Povedený útěk před krizí

Teprve potom přišlo slavné „blízké setkání třetího druhu“ s expremiérem Stanislavem Grossem, kdy se zjevil „jako blesk z čistého nebe“, přestože měl v Česku zainvestovány již miliardy. Moravia Energo jeho chuť na česká aktiva rozhodně nezbrzdila. V roce 2008 koupil internetového prodejce Kasa.cz, tehdy druhou největší on-line společnost.[21] Záhy přišel další nákup potravinářské firmy – Natura, výrobce škrobu, sušených polotovarů a bramborové kaše v prášku.[22] V roce 2008 si Krúpa na chvíli odskočil do mediální oblasti. Přislíbil režiséru Fero Feničovi financování digitální pozemní televize Febio TV. Záhy z tohoto projektu ovšem vycouval. Oficiálně kvůli změně systému poskytování licencí, neoficiálně možná proto, že viděl, jak na televizi Z1 krvácejí jeho přátelé ze skupiny J&T.[23]

Nutno dodat, že nejen akcie Moravie Energo,[24] ale i dalších firem z impéria Arca Capital typu Kasa.cz či Marila se u Krúpy dlouho neohřály. Jako strategický investor, který firmy drží několik let a rozvíjí je, se v případě většiny svých skoupených firem rozhodně nechoval. V roce 2009 všechny podíly prodal, nechal si podíl v Ondrášovce, kterou vyčlenil z Marily.[25] Média psala, že měl dobrou intuici a zbavil všeho před nástupem krize. Podle Krúpy šlo jen o nadechnutí před skutečně velkou akcí: „Raději jsme zabrzdili a shromažďujeme potřebné zdroje do budoucna,“ uvedl tehdy.[26]

Krúpa se opět vynořil s „plnou parádou“ na veřejnosti ve chvíli, kdy začal skupovat akcie NWR, respektive veřejně bojovat proti dalšímu českému miliardáři Zdeňku Bakalovi. Tomu chtěl dokonce před jeho švýcarský dům dovézt protestující a naštvané horníky z Ostravy, jen Švýcaři mu to prozřetelně zarazili. Krúpa také dokázal využít situace, kdy PPF koupila společnost Telefóniku O2, což ostatní akcionáře vyděsilo. Krúpa začal nakupovat a vydělal.[27] V posledních letech se rovněž ucházel o vytunelovanou kampeličku WPB Capital a o banku LBBW, v obou případech neúspěšně. Naopak prodej minoritního balíku společnosti Zentivy dodnes hodnotí jako jeden z nejúspěšnějších.

krupa pisnice blesk.cz
Pavol Krúpa nakonec byty v Písnici kupovat nebude | Zdroj: blesk.cz

Začátkem roku 2017 firma Kennial patřící do skupiny Arca Capital vyhrála tendr na více než 700 bytů v Praze-Písnici. Energetické společnosti ČEZ, která má písnický bytový fond ve vlastnictví, Krúpova firma nabídla zhruba 1,3 miliardy korun a tendr vyhrála.[28] Krúpa posléze slíbil, že byty v Písnici prodá jejich nájemníkům za přijatelnou cenu. Kvůli žalobě iniciativy Moje Písnice (sdružující nájemníky bytů) na určení vlastnictví a právní vady, jež nebyly součástí výběrového řízení a napadají jeho legitimitu, však firma Kennial od koupi bytů odstoupila.[29]

Od Aše až po Charkov

Pavol Krúpa se neomezoval pouze na prostor bývalého Československa. Vedle Slovenska byla jeho skoro „rodnou“ zemí Ukrajina. První investici uskutečnil v roce 2005, o dva roky později se pustil do nákupu pozemků. Mezi jeho tamní investice patřil 40procentní podíl ve firmě, která staví tunely Charkovmetrostroj, prodejce životních pojistek Nadiya či distribuční energetické firmy a pozemky.[30] Deset milionů euro investoval do nákupu výrobce navigačních systémů Černigovskij závod radiopriborov (ČeZaRa), který disponoval nejen kosmickým know-how a kvalitní pracovní silou, ale také neméně kvalitními pozemky na mnoha místech Ukrajiny. V roce 2008 se Krúpovy investice v této zemi odhadovaly na 180 milionů eur.[31]

Krúpa se rád chlubil svými hlubokými znalostmi Ukrajiny, tamních oligarchů i politiků. V roce 2010 si měl dokonce najmout bývalého kyjevského starostu Ivana Nikolajeviče Salija, aby mu radil, jak nejlépe nakupovat na Východě.[32] Ukrajině prý věří dodnes. Zdá se, že věří tomu, že politika pomine, zatímco byznys je věčný.

Na Slovensku Krúpa investoval do lázeňství, alternativního prodejce energie Bohemia Energy (se svým bývalým společníkem a nyní nepřítelem vede nekonečný soudní spor), nyni usiluje o koupi zkrachovalé ocelárny Slovakia Steel Mills.[33] Jeho pozornosti neušel ani automobilový průmysl,[34] poslední významnou slovenskou investicí je síť obchodů Delia.[35]

Pavol Krúpa - Arca Capital - zakladatel skupiny Arca Capital. Fotografováno v Praha 21.4.2016 - podnikatel - manažer - obchod - Slovensko - byznys -
Aktiva Arca Capital se nyní odhadují na více než 1,4 miliardy eur | Zdroj: tyden.cz

Posledním zásadním byznysovým krokem Pavla Krúpy je rozdělení akcií Arca Capital. Z většinového akcionáře se stal minoritním – drží 40 procent.[36] Aktiva Arca Capital se nyní odhadují na více než 1,4 miliardy eur.[37] A o Pavlu Krúpovi dodnes media píší jako o neznámém byznysmenovi, který má ve skutečnosti víc zkušeností než kdejaký mediálně „provařený“ podnikatel.

 


[1] http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/krupa-chce-zalovat-monetu-i-cely-americky-kolos-general-electric-1314221; dále https://www.novinky.cz/ekonomika/417191-arca-capital-miliardare-krupy-podala-zalobu-kvuli-prodeji-agrobanky.html

[2] https://twitter.com/pavol_krupa?lang=cs

[3] https://www.facebook.com/pavolkrupa1

[4] https://twitter.com/pavol_krupa?lang=cs; dále https://twitter.com/pavol_krupa?lang=cs

[5] https://twitter.com/Pavol_Krupa/status/703216101107302402

[6] https://www.krajskelisty.cz/stredocesky-kraj/10538-gross-diky-nemu-vydelal-80-milionu-zemanovi-dal-k-narozeninam-25-550-lahvi-mineralky-kdo-je-slovensky-sok-zdenka-bakaly.htm

[7] https://video.info.cz/strunc/je-to-tu-totalni-pruser-cr-poslala-desitky-miliard-americkym-duchodcum-rika-miliardar-krupa-14141.html

[8] http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/exkluzivne/_zprava/stanislav-gross-dostal-za-akcie-moravia-energo-110-milionu-kc–607709; dále https://archiv.ihned.cz/c1-37815630-na-stope-vysokych-prijmu-expremiera-grosse-za-pul-roku-vydelal-pres-90-milionu

[9] https://www.etrend.sk/podnikanie/nominacie-manazer-roka-2008-pavol-krupa.html; dále https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-September/kto-ziska-vub-invest-holding-ovladne-desatinu-lukrativnych-akcii-slovenskej-poistovne.html

[10] https://archiv.ihned.cz/c1-37815630-na-stope-vysokych-prijmu-expremiera-grosse-za-pul-roku-vydelal-pres-90-milionu; dále https://zpravy.aktualne.cz/domaci/gross-inkasoval-za-akcie-moravia-energo-110-milionu/r~i:article:642730/?redirected=1502915707

[11] http://zpravy.idnes.cz/chrenek-koupil-grossuv-dil-moravia-energo-za-150-milionu-pgx-/domaci.aspx?c=A080620_212925_domaci_zra

[12] http://ihned.cz/c3-23196540-000000_d-dohoda-s-grossem-normalni-obchod; dále https://archiv.ihned.cz/c1-22207180-gross-prodal-svuj-podil-v-moravia-energo

[13] http://mediasearch.newtonmedia.cz/news.php?uqid=7b727cad-c550-4aa8-9d7a-41b4d24ed44d&index=articles_cze_2000-2003_v2&qt=&qsmpl=Pavol+Kr%C3%BApa&qsr=&qsc=&qa=

[14] http://mediasearch.newtonmedia.cz/news.php?uqid=a436169e-36ac-49ef-ba43-2566b17faffd&index=articles_cze_2004-2005_v2&qt=&qsmpl=Pavol+Kr%C3%BApa&qsr=&qsc=&qa=

[15] http://www.euro.cz/byznys/nejdulezitejsi-udalosti-roku-2004-873271#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

[16] http://zpravy.idnes.cz/na-kampe-se-znovu-rozpouta-boj-o-werichovu-vilu-f53-/domaci.aspx?c=A060620_152329_praha_mr; dále https://domaci.ihned.cz/c1-22853380-werichova-vila-opet-nebyla-pronajata, http://www.bbc.co.uk/czech/domesticnews/story/2005/10/051025_cz_werrich_villa_pckg.shtml

[17] https://magazin.aktualne.cz/kultura/divadlo/werichova-vila-na-kampe-se-po-letech-otevira-bylo-to-velke-p/r~e9a249a650fe11e783fe002590604f2e/

[18] http://mediasearch.newtonmedia.cz/news.php?uqid=541fa049-5eea-4004-bebb-7e5b762f1e37&index=articles_cze_2006-2007_v2&qt=&qsmpl=Pavol+Kr%C3%BApa&qsr=&qsc=&qa=

[19] http://mediasearch.newtonmedia.cz/news.php?uqid=e4d0559e-d406-4dd3-84ad-64999b3a9166&index=articles_cze_2006-2007_v2&qt=&qsmpl=Pavol+Kr%C3%BApa&qsr=&qsc=&qa=

[20] http://mediasearch.newtonmedia.cz/news.php?uqid=3e537306-2833-4a9e-9601-45a9a3dde4db&index=articles_cze_2006-2007_v2&qt=&qsmpl=Pavol+Kr%C3%BApa&qsr=&qsc=&qa=

[21] http://mediasearch.newtonmedia.cz/news.php?uqid=6b90a943-bd9a-4538-8dc6-d64d0f9700b7&index=articles_cze_2008-2009_v2&qt=&qsmpl=Pavol+Kr%C5%AFpa&qsr=&qsc=&qa=

[22] http://mediasearch.newtonmedia.cz/news.php?uqid=b7868137-87e3-4956-9dcf-c3d381757c16&index=articles_cze_2008-2009_v2&qt=&qsmpl=Pavol+Kr%C3%BApa&qsr=&qsc=&qa=

[23] http://mediasearch.newtonmedia.cz/news.php?uqid=b5a9dddd-ee55-48a7-8e99-32e3eeabb284&index=articles_cze_2008-2009_v2&qt=&qsmpl=Pavol+Kr%C3%BApa&qsr=&qsc=&qa=

[24] http://mediasearch.newtonmedia.cz/news.php?uqid=71b5e300-533d-4e4f-b9bc-1a58a728b061&index=articles_cze_2008-2009_v2&qt=&qsmpl=Pavol+Kr%C3%BApa&qsr=&qsc=&qa=

[25] https://www.motejlekskocdopole.com/ondrasovka-vydelala-rekordnich-148-milionu-korun-po-zdaneni/

[26] http://mediasearch.newtonmedia.cz/news.php?uqid=f10e0cb6-006e-4384-999e-ce3c7cce740d&index=articles_cze_2008-2009_v2&qt=&qsmpl=Pavol+Kr%C5%AFpa&qsr=&qsc=&qa=

[27] http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/miliardar-krupa-chysta-demonstraci-horniku-okd-ve-svycarsku/1475508; dále http://www.investicniweb.cz/2015-8-18-pavol-krupa-pomohl-grossovi-utoci-na-bakalu-sobotku/

[28] http://praha.e15.cz/praha/novinky/financnik-krupa-nabidne-byty-v-pisnici-najemnikum-k-odkupu-vydelat-muze-dvojnasobek-1328347

[29] http://www.euro.cz/praha/miliardar-krupa-nekoupi-od-cez-sidliste-v-prazske-pisnici-1344919

[30] http://mediasearch.newtonmedia.cz/news.php?uqid=7c8fb352-a5d9-4c1f-8f67-0cbd7178c265&index=articles_cze_2006-2007_v2&qt=&qsmpl=Pavol+Kr%C3%BApa&qsr=&qsc=&qa=

[31] http://mediasearch.newtonmedia.cz/news.php?uqid=ad5461b7-da97-491a-8909-0fd6c78dbf38&index=articles_cze_2008-2009_v2&qt=&qsmpl=Pavol+Kr%C3%BApa&qsr=&qsc=&qa=

[32] https://www.motejlekskocdopole.com/investor-pavol-krupa-najal-byvaleho-kyjevskeho-starostu/

[33] https://www.aktuality.sk/clanok/306768/neznamy-financny-zralok-viri-vody-slovenskeho-a-ceskeho-biznisu/

[34] https://www.etrend.sk/firmy/financnik-krupa-mozno-vlietne-aj-do-retazca-domacej-automobilovej-vyroby.html

[35] https://www.aktuality.sk/clanok/510012/od-spekulativnych-najazdov-na-firmy-k-potravinam-podnikatelia-ktori-krmia-slovensko/

[36] http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/miliardar-krupa-prevedl-cast-podilu-v-arca-capital-na-sve-kolegy-1199326

[37] http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/na-trh-vstoupila-gusto-karta-konkuruje-zavedenym-stravenkam_437684.html

Leave a Reply