Babišova loterie aneb padni, komu padni, vítěz bere vše

Kolo se roztáčí, napětí stoupá a účtenková loterie má svého vítěze. Ano, také se těšíte, až za státní peníze (=peníze daňových poplatníků) vyhrajete milion korun či auto? Od prvního října startuje nový projekt určený na podporu a zvýšení obliby EET – tzv. „účtenkovka“. Do projektu účtenkové loterie, jenž pochází ještě z dílny bývalého ministra financí Andreje Babiše, stát ročně investuje 65 milionů korun. Čekají nás tedy sladké výhry za naše vlastní peníze, které by nám měly zalepit ústa klející nad státem, jehož ústavní činitelé nás vedou cestou masivních kontrolovacích systémů a nálepkují podnikatele jako „zloděje“.

Vítězem nakonec bude tvůrce tohoto loterijního projektu, který se snaží pro své „snové“ nápady získat přízeň lidí a omotat si je cukrovou vatou např. v podobě pěněžitých cen, k jejíchž výhře Vám stačí jedna obyčejná účtenka. Měli bychom se mít na pozoru, protože Babišova vize velmi skromné demokracie s minimálním zastupitelským prvkem trochu děsivě připomíná ony dystopické příběhy nastolování totalitní společnosti, jež začínají výraznými reformními kroky a snahou o centrální kumulaci moci.

Babiš sní o redukci poslanců z 200 na 101, zrušení Senátu, zavedení jednokolového většinového systému do sněmovny, zrušení krajských zastupitelstev či snížení počtu ministerstev. S obecními zastupitelstvi pravděpodobně už vůbec nepočítá, vše by měl zvládnout přímo volený starosta, jenž by obec řídil jen s pomocí profesionálního manažerského týmu. Velmi znepokojivé vize vedoucí k vládě jedné strany s extrémně nebezpečnými pravomocemi a prsty dlouhými až na úroveň komunální politiky. Jediná demokracie, která by poté ještě v omezené míře přežívala, by existovala pouze na celostátní úrovni.

tenkovka
Duhové logo „účtenkovky“ nás stálo 96 800 Kč | Zdroj: Ministerstvo financí

Ač je veřejný prostor plný Babišových kauz (Čapí hnízdo, zajišťovací příkaz ve firmě FAU, korunové dluhopisy), nezdá se, že by mu některá z nich mohla u podzimních voleb nějak výrazně uškodit. Babišovy příznivci vidí na svém „vůdci“ jenom to pozitivní a přijímají jeho rétoriku za vším hledající účelovou kampaň a zadání, kritické myšlení zatím nechávají spát. To znamená, že Babiš je v očích svých věrných „oveček“ v podstatě nedotknutelný. Navíc pokud účtenková loterie roztočí své „kolo štěstí“ ještě před sněmovními volbami, případná výhra jedné z hlavních cen by mohla ANO zajistit další hlasy z řad těch více než 50% stále nerozhodnutých voličů. Ano, Babiš umí rozdávat, ale pouze ze státní kasy. Úsvit jeho snových vizí směřujících k jednobarevné politice je v našich rukou.

Leave a Reply