Transparentní volební dary aneb příspěvěk pussydentovi na NEkampaň

Volby se blíží – sněmovní už máme skoro za dveřmi a prezidentské nás čekají začátkem příštího roku. Pozoruhodným koloritem doprovázejícím volební klání je nová zákonná povinnost zřízení transparentního volebního účtu. Kolik již vybrali jednotliví prezidentští kandidáti na kampaň? Kdo se stal terčem posměchu? A proč si Jiří Ovčáček myslí, že haléře přinášejí štěstí?

Ovčáček - Haléře vždy přinášejí štěstí
Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Nečekanou zábavu v podobě „haléřového“ humoru s sebou přineslo založení transparentního účtu prezidenta Miloše Zemana. Již během prvního dne své registrace (2. 9. 2017) se tento volební účet stal terčem Zemanových odpůrců, kteří bez servítek komentují a glosují prezidentovo dosavadní působení na politické scéně. Glosátoři přispívají v cenovém rozmezí jednoho haléře až jedné koruny, tedy bezvýznamnou částkou, která jim ovšem dává prostor pro komentáře věřejně přístupné komukoli. Prostřednictvím těchto příspěvků se dozvídáme, že zaslaný haléř je určený na „jednosměrnou letenku na Východ“, „jízdenku Praha-Vysočina“, „hledání článku pana Peroutky a prověrky pana Mynáře“, „chlast a cigára“, „nová játra“ či „pussydentovi na NEkampaň“. Zeman na svůj volební účet dostal do dneška více než 330 tisíc korun, z toho nejvyšší příspěvek činí 50 tisíc korun darovaných rektorkou VŠFS Bohuslavou Šenkýřovou. Prezidentových odpůrců se zde sešlo přes dva tisíce a prostřednictvím více než šest tisíc transakcí věnovali Zemanovi na kampaň necelých 3 tisíce korun.

Zdroj: Transparentní volební účet Miloše Zemana
Zdroj: Transparentní volební účet Miloše Zemana (5. 9. 2017)

Nejvíce peněz od lidí na prezidentskou kampaň zatím dostal bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš – celkem 16,8 milionu korun, z toho nejvyšší částku mu poslal miliardář Dalibor Dědek, který koncem minulého měsíce vzdal kandidaturu za STAN do Poslanecké sněmovny. S velkou finanční sumou může v rámci kampaně operovat i textař Michal Horáček – zatím nashromáždil 16,7 milionu korun, které investoval vesměs ze svého. Nejvyšší jednorázový finanční obnos v hodnotě 2,5 milionu korun poslal předseda ODA Pavel Sehnal svému kandidátovi na prezidenta Vratislavu Kulhánkovi (bývalý šéf Škoda Auto). Lekář a aktivista Marek Hilšer dostal na kampaň od majitelů Jablotronu, Dalibora Dědka a Miroslava Jarolíma, celkem 100 tisíc korun. Transparentní volební účty ostatních uchazečů o úřad prezidenta nejsou příliš aktivní a pohybují se na nich částky v řádu tisíců.

Ovčáček - Okamžitě se přesťaňte bavit na účet pana prezidenta
Zdroj: Neoficiální facebooková stránka Jiřího Ovčáčka

Miloš Zeman tedy suverénně vyhrává svoji NEkampaň o nejzábavnější volební účet a kvůli dobrému spánku Jiřího Ovčáčka Vás prosíme, abyste si i nadále nepřestávali dělat srandu z pana prezidenta. Jinak se to jeho prezidentské působení přežít nedá.

 

Leave a Reply