Na prahu nové normalizace – předvolební one man show Andreje Babiše

Televize Nova se v rámci voleb rozhodla vyjít vstříc Andreji Babišovi a z předvolební superdebaty udělala duel dvou kandidátů na premiéra z politických stran, které mají podle předvolebních průzkumů nejvíce voličských preferencí. Předseda hnutí ANO, Andrej Babiš, takto v hlavním vysílacím čase vyzve na souboj volebního lídra ČSSD, Lubomíra Zaorálka. Novácká superdebata se bude konat den před volbami (19. 10. 2017) v době vysílání oblíbeného nekonečného seriálu Ordinace v růžové zahradě. Věrné diváky seriálu tak čeká pravidelná dávka emocí nikoli od jejich známých hrdinů, ale přímo od favorita voleb.

Nova Babišovi naopak dala dostatek prostoru a intimity k vytvoření politické one man show. Nejenže mu snížila počet soupeřů na jednoho, ale také moderátor tohoto duelu, Rey Koranteng, jenž nemá s vedením politických diskuzí žádné zkušenosti, pravděpodobně Babišovi nebude klást nepříjemné otázky, či dokonce šlapat do jeho vosího, tedy vlastně čapího, hnízda.

Je známo, že Babiš na veřejnoprávní Českou televizi, stejně jako jeho věrný spojenec Miloš Zeman, zanevřel a odmítá se účastnit jejích politických diskuzí. Asi se mu nelíbí šíře názorového spektra, množství oponentů a dotěrný moderátor, jenž klade jednu nepříjemnou otázku za druhou. Nova Babišovi naopak dala dostatek prostoru a intimity k vytvoření politické one man show. Nejenže mu snížila počet soupeřů na jednoho, ale také moderátor tohoto duelu, Rey Koranteng, jenž nemá s vedením politických diskuzí žádné zkušenosti, pravděpodobně Babišovi nebude klást nepříjemné otázky, či dokonce šlapat do jeho vosího, tedy vlastně čapího, hnízda. Předvolební duel Novy se navíc koná ve stejném vysílacím čase jako superdebata na ČT. Televize tedy budou soupeřit o diváky, ale dá předpokládat, že komerční Nova strhne více pozornosti. I přes svou výsadní pozici v rámci vysílání na Nově se však Babiš rozhodl svoji židli na konkurenční ČT nenechat prázdnou, místo sebe posílá do předvolebního boje svého kolegu spoluobviněného v kauze Čapí hnízdo, věrného Jaroslava Faltýnka.

Dá se říct, že celá tato záležitost je poměrně chytrým tahem z dílny hnutí ANO. Andrej Babiš bude hvězdou v hlavním vysílacím čase komerční televize den před volbami. Publikum české soap opery Ordinace v růžové zahradě nakonec bude muset oželet svou každotýdenní dávku emocí a místo toho si poslechne pár populistických, ale libozvučných slibů z úst Andreje Babiše. Diváky TV Nova Babiš možná dojme, ale ty ostatní čeká velká dávka negativních emocí především po volbách. Pokud z nich hnutí ANO vyjde jako vítěz, začnou se dost možná naplňovat Babišovy sny a vize o totalitním Česku a život bude spíš krimi než růžová soap opera.

 

Leave a Reply