S Ovčáčkem za tuzemák

Koncem dubna 2018 má dojít k zákazu používání rumového éteru, neboť obsahuje látky, které mohou narušit genetický materiál živých buněk. Rumové aroma je ovšem tak vyjímečnou složkou, že je prakticky nenahraditelná jinou látkou. Její zákaz tedy bude velmi pravděpodobně znamenat zánik tuzemáku s jeho tradiční chutí a vůní. Výrobci stále věří, že tento „národní nápoj“, jehož výroba se traduje od 19. století, nakonec uhájí a dohodnou se s Evropskou unií na kompromisu. Nečekaně se za český tuzemák postavil i mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček, který v této souvislosti na svém facebookovém a twitterovém profilu přirovnal EU k Třetí říši Adolfa Hitlera.

Jiří Ovčáček na svém osobním twitteru přirovnává EU k nacistickému režimu | Zdroj: twitter Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček na svém osobním twitteru přirovnává EU k nacistickému režimu | Zdroj: twitter Jiřího Ovčáčka

Mluvčí prezidenta je svými kontroverzními, extrémními a často absolutně nesmyslnými výroky české veřejnosti již dobře známý, takže je snad většina z nás nemůže brát ani vážně. Nepříjemná je ovšem skutečnost, že se tyto zcesné výroky dostávají za hranice české země, kde lidé úplně neznají český kontext a můžou vnímat vyjádření mluvčího Hradu za oficiální stanovisko prezidentské kanceláře, příp. České republiky. O mluvčího prohlášení informovaly zahraniční agentury DPA nebo Reuters, jejich zprávu pak převzal i americký server listu The New York Times. Navíc sám Ovčáček často uvádí svůj soukromý facebookový profil jako místo, kde „artikuluje názor prezidenta“ a odkaz na jeho twitter (@PREZIDENTmluvci) je dokonce uveden i na oficiálních stránkách Hradu.

Kontakt na Jiřího Ovčáčka s odkazem na jeho twitter | Zdroj: hrad.cz
Kontakt na Jiřího Ovčáčka s odkazem na jeho twitter | Zdroj: hrad.cz

Nakonec, i kdyby mluvčí hlavy státu prezentoval na sociálních sítích pouze svoje osobní názory, stále zůstává prvořadě prostředníkem stanovisek prezidenta a do veřejného prostoru by měl šířit jenom je. Jeho úřednická funkce není slučitelná s jakoukoli mírou politické angažovanosti a urážkami všech, kdo mu zrovna nejsou po chuti. Takže i přestože je tentokrát v Ovčáčkově přízni právě onen nesmrtelný tuzemák, jehož možný zánik využívá jako nástroj k degradaci EU, nepřizvukujme jeho manipulativnímu stylu vyjadřování. Za nacismem jsme zabouchli dveře před více než sedmdesáti lety a jeho přirovnávání k současnému demokratickému řízení Evropy by mohla v některých lidech vzbuzovat dojem, že tehdy zas tak špatně nebylo.

Ovčáček facebook
Facebook Jiřího Ovčáčka, kde přirovnal EU k hitlerovskému Německu | Zdroj: novinky.cz

 

 

Leave a Reply