TV Barrandov ve službách oligarchie

Soukromá televize Jaromíra Soukupa je v podstatě „politicko-rodinný“ podnik. Vysílají se zde politické diskuzní pořady jako Týden s prezidentem dělaný na míru Miloši Zemanovi či Duel Jaromíra Soukupa viditelně nadržující politikům z hnutí ANO. Obě dvě diskuzní relace jsou moderovány generálním ředitelem TV Barrandov a vlastníkem časopisu Týden, Jaromírem Soukupem.

Ač Jaromír Soukup pracoval v době druhé Topolánkovy vlády ve funkci náměstka ministryně školství, příliš diplomacie a nestranného přístupu si z této pozice evidentně neodnesl. Jeho touha vměstnat se kamkoli, kde by na sebe mohl strhnout pozornost, nápadně připomíná babišovský model střetů zájmů. I když Soukup zatím není otevřeně politicky aktivní v rámci určité politické strany, jeho moderátorsky zaujatá pozice a dramaturgie jím moderovaných pořadů jsou viditelně přispůsobené určitým, jemu sympatickým vlivům.

Na TV Barrandov si Zeman konečně našel své klidné diskuzní místo, neboť Soukup mu v rámci moderování nevytváří žádnou opozici, pokládá smířlivé otázky a jen přizvukuje jeho sáhodlouhým vyprávěním.

Týden s prezidentem má svou exkluzivitu, neboť zde Miloš Zeman předoznamuje svá rozhodnutí a uvádí na pravou míru své přešlapy či vyvádí z „omylů“ jemu nespřízněná média. Na TV Barrandov si Zeman konečně našel své klidné diskuzní místo, neboť Soukup mu v rámci moderování nevytváří žádnou opozici, pokládá smířlivé otázky a jen přizvukuje jeho sáhodlouhým vyprávěním. Z tohoto propagandistického pořadu jste se jako první mohli dozvědět, že prezident udělí milost dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi, je v dobré zdravotní kondici (neboť si umí bez pomoci stoupnout a sednout) či že stále holduje alkoholu.

Soukup, Zeman - Týden s prezidentem
Miloš Zeman a Jaromír Soukup v pořadu Týden s prezidentem | Zdroj: barrandov.tv

Soukupovy moderátorské neschopnosti se ale naplno projevují až v jeho Duelu. Kromě toho, že obsah jeho úvodních promluv k divákovi je často velmi bulvární, zaujatý a rádoby vtipný, jeho Soukupova nervozita by se dala přímo krájet. Ačkoli se snaží vystupovat jako suverénní moderátor se širokým přehledem, trpí určitou formou zahleděnosti do vlastní vyjímečnosti, dělá křečovité pohyby, často mrká a zadrhává se. Jeho projev opravdu není ani srovnatelný s profesionálním vedením diskuzí. Dalším z problémů Soukupova pořadu je jeho porušování zásad objektivity a vyváženosti v rámci výběru hostů. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání koncem minulého měsíce kritizovala, že se všech sledovaných dílů Duelu účastnili politici ANO (nevyváženě k zastoupení ostatních stran) a dala televizi sedmidenní lhůtu na nápravu situace.

Důvěryhodnosti a nestrannosti TV Barrandov nepřispívá ani působení manželky Zemanova kancléře bez prověrky, Alexandry Mynářové. Poté, co se kvůli vztahu s Mynářem vzdala slibné kariéry v České televizi, začala pracovat na této soukromé televizi, kde jí byly svěřeny hned tři pořady spjaté s politikou (Vlivní, Naše zprávy a občas moderuje již zmíněný Týden s prezidentem). Zdalipak je v nich kritická k Hradu a panu prezidentovi? Na to si každý musí udělat názor sám.

Šéf TV Barrandov sám sebe pasoval do role hlavní hvězdy obrazovky, ale to že tuto televizi vlastní, z něj automaticky nedělá moderátora.

U politických pořadů TV Barrandov je jasně viditelná inklinace k nadržování určitým partajím a osobám. Šéf této televize sám sebe pasoval do role hlavní hvězdy obrazovky, ale to že TV Barrandov vlastní, z něj automaticky nedělá moderátora. Schází mu jakákoli sebereflexe, moderátorské schopnosti či nutný předpoklad nestrannosti. Smutné je, že poměrně vysoká sledovanost jeho pořadů ukazuje, že části diváků se tento formát přesto líbí a neshledávají na něm nic znepokojujicího. Snad ta populistická vlna a vzestup oligarchie, co se nyní prohání Evropou, brzy ustanou, stejně jako sympatizace lidí s nimi a televizní politické relace tohoto typu budou moci simultálnně zaniknout.

Leave a Reply