Babišconi v železném objetí ruského medvěda

O dalším politickém směřování naší země se rozhodne příští týden během sněmovních voleb. Riziko konce liberální demokracie a nástupu ryze populistické vlády, jež by v případě zvolení Babiše jako premiéra a Zemanově obhájení funkce prezidenta mohla realizovat Babišovy “sny” o vládě jedné strany, zatím minimálně více než pětinu občanů příliš netrápí. Populismu a jeho proklamátorům u nás pšenka zatím bujně kvete. I přesto že ne všechna média se dají v Česku koupit či zmanipulovat, stále zde existuje silná informační opozice vzpírající se zájmům oligarchů a psaní článků na objednávku. I známá zahraniční média nás prediktivně varují před hrozbou a následky pravděpodobné povolební kooperace dua Babiš-Zeman.

Komentátor The Washington Times upozorňuje, že by předseda hnutí ANO s pomocí současného prezidenta mohl “přesunout Česko mimo EU a NATO, do železného objetí ruského medvěda.” Zeman dal svoji proruskou orientaci a smýšlení opět jasně najevo tento týden na shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku, kde (mimoto že chtěl zabít jednoho kameramana) v rozporu s naší zahraniční politikou uznal anexi Krymu. Babiš není tak ostrým proklamátorem Kremlu, ale se Zemanem sdílí názor i na nesmyslnost ekonomických sankcí vůči Rusku. V glose Miliardy v politice II jsme například psali o příbuznosti putinovské metody “když nemůžeš zastavit krvácení, staň se jeho skrytým podporovatelem” s Babišovou volební strategií.

Publicista The Washington Times dále přirovnává Babiše k bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, neboť oba dva upřednostňují vlastní obchodní zájmy před nastolením pořádku. Předsedu ANO vtipně přejmenovává na Babišconiho. Přednášející na Harvardské univerzitě, Yascha Mounk, zase ve článku pro Slate Magazine s názvem “Český Trump” označuje Babiše za křížence Berlusconiho a Trumpa, jenž může nasměrovat Česko k diktatuře.

Americká agentura Bloomberg se zaměřila na příběh Tomia Okamury a stoupající popularitu jeho xenofobní strany SPD. Bloomberg upozorňuje na Okamurovy rasistické výroky připodobňující islám ke “stylu hitlerovského nacismu a ďábelské ideologii.” Ve článku jsou také uvedeny výsledky předvolebních průzkumů, podle kterých by SPD mohla získat až 9% hlasů. Tento volební úspěch by znamenal značné sympatie významné skupiny voličů k rasismu, nenávisti a populismu nejhrubšího zrna.

Pokud se po sněmovních volbách populistické strany spojí, už bude pozdě na lamentování nad rozlitým mlékem. Pokud Babiš s Okamurou rozjedou koalici s přispěním dalších na oko “slušných” stran (či dokonce s komunisty), které, když dojde na lámání chleba, dají přednost vládním korytům než cestě cti, čeká nás doba temna. Proto si každý velmi dobře rozmyslete, kam chcete, aby se Česko další čtyři roky ubíralo a přijďte svůj názor vyjádřit k volbám. Každý hlas bude potřeba!

 

Leave a Reply