Povolební cesta za vládní stabilitou

Tak máme po volbách. Poslaneckou sněmovnu na další čtyři roky ovládne hnutí ANO. Získalo vysoký počet mandátů, což mu umožní povolební vyjednávání o více variantách koalic. Otázkou stále zůstává, kdo bude ochotný spolupráci s trestně stíhaným Babišem a jeho hnutím navázat.

Do Sněmovny se dostal rekordní počet stran – celkem devět politických uskupení. Voliči jasně upřednostnili „protestní“ a populistické strany zdůrazňující prosazovaní prvků přímé demokracie. Přestože Hnutí ANO strávilo poslední volební období ve vládní koalici, stále vystupuje jako protestní strana a i v letošních volbách se mu podařilo nalákat voliče, kteří nevěří v tradiční stranický systém typický pravolevým rozdělením.

Přehled výsledků voleb 2017 | Zdroj: ceskatelevize.cz
Přehled výsledků voleb 2017 | Zdroj: ceskatelevize.cz

Okamurova SPD je zase otevřeně rasistickou a xenofobní stranou, která na protest proti názorově umírněnému establishmentu apeluje na probuzení „vlastenectví“ a protiislámských fobií ve společnosti. Piráty lze považovat za největší otazník voleb. Na úrovni vysoké politiky doposud jsou nepolíbení a tím pádem také nevyzpytatelní. Velkým překvapením voleb se stala ODS, která pravděpodobně získala zpět část svých sympatizantů. Její poměrně vysoký volební výsledek lze přičíst i roztříštěnosti pravicových stran a pragmatismu voličů. Rozhodli se vsadit na jistotu v podobě dlouhodobě zaběhlé strany s pevnou voličskou základnou.

Poraženým voleb je jednoznačně ČSSD. Její bývalý vládní partner ANO ji doslova „vysál“ a posléze společně s Piráty i přebral doposud věrné voliče. Stejně tak TOP 09 zaznamenala značnou ztrátu hlasů a sledovat její cestu za pětiprocentní hranici musel být pro její kandidáty i voliče nervy drásající zážitek.

Úskalím diplomatické fráze „s trestně stíhanými do koalice ne“ je dočasnost její platnosti.

Všechny parlamentní strany se shodně vyjadřují, že nepůjdou do koalice se stranou, jejíž čelní představitelé čelí trestnímu stíhání. Pouze ODS, TOP 09 a STAN jasně řekli, že nebudou ve vládě s ANO za žádných okolností. Úskalím diplomatické fráze „s trestně stíhanými do koalice ne“ je dočasnost její platnosti. Po vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí (což se uskuteční během několika dnů) bude totiž trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo přerušeno a Sněmovna bude o vydání Babiše a Faltýnka muset hlasovat znovu. Může se tedy stát, že ty strany, které se dnes vymlouvají z jasné odpovědi na téma povolební spolupráce s ANO, začnou po oficiálním vyhlášení voleb prohlašovat, že trestní stíhání Babiše s Faltýnkem přece není aktuální a rozhodne se o něm až po složení vlády. Odsune se tedy toto zásadní obvinění z podvodu v rámci vyjednávání koalice na později a vágní rétorika „s trestně stíhanými ne“ nakonec zažehná rýsující se patovou povolební situaci? Nebo ANO oznámí úmysl vytvořit vládu s některou z extremistických stran, což „přiměje“ demokratické strany „obětovat se“ v rámci zachování politické stability?

Je zřejmé, že budoucí podoba vládního kabinetu je zatím velkou neznámou. Nesmíme rovněž zapomenout na to, že zásadní slovo při sestavování a jmenování vlády bude mít i prezident Zeman, který již mnohokrát prokázal, že státotvornost a dodržování Ústavy nejsou jeho silnými stránkami. Tak tedy hodně štěstí, Česká republiko!

Leave a Reply