Pochvala pro mě, vyznamenání pro tebe

Emoce se v posledních týdnech vzedmuly českou kotlinou a diskuzní prostor neobyčejně ožil. Jakoby volby do Poslanecké sněmovny definitivně zpečetily ono dlouhotrvající rozdělení české společnosti na dva nesmiřitelné tábory. Nyní se však už nejedná o tradiční schémata dělení na levou a pravou, ale o českou specialitu vymezování se podle dvou hlavních názorových proudů „volím Andreje Babiše“ či „s Babišem ani za zlámanou grešli“. Každý z těchto proudů má zcela odlišný názor na budoucí směřování země, na důležitost demokracie, na to, kterých lidí bychom si měli vážit i na to, odkud čerpat důvěryhodné informace.

Včerejší oslavy 99. výročí vzniku Československa a s nimi spojené udělování státních vyznamenání bohužel dodaly této neblahé situaci pomyslnou korunu. Snad nikoho nepřekvapilo, že prezident Miloš Zeman si během slavnostní ceremonie v ušlechtilých prostorách Vladislavského sálu neodpustil jedovatou poznámku na adresu novinářů a že se ani náznakem nezmínil o tom, že je to možná naposledy, co státní vyznamenání uděluje. Co ale rozvířilo pozornost veřejnosti, jsou jména některých vyznamenaných. Nejen letos bylo naprosto očividné, že Zeman nepodporuje primárně ty, kteří se zasloužili o stát, ale především své podporovatele a obdivovatele.

Parlamentní Listy jsou ministerstvem vnitra považovány za stránku šířící dezinformace, ale i přesto jsou prezidentovým preferovaným zdrojem zpráv a můžete si zde přečíst až 40 rozhovorů s ním.

Jako příklad lze uvést čerstvě oceněnou Helenu Vondráčkovou. Ta v březnu 2017 společně s manželem na sociálních sítích oznámila, že o tom, koho budou volit, mají jasno – Zemana a Babiše. Další z vyznamenaných, Zdeněk Troška se zastal Zemana v „kauze“ Pussy Riot, veřejně omlouval Babišovu minulost spjatou s StB a prohlásil že mu fandí. Petr Žantovský je kapitola sama pro sebe (a pozor, nemá nic společného se známým diplomatem a spisovatelem Michaelem Žantovským). Není jasné, o co a jak se kontroverzní novinář konkrétně zasloužil. Zemanovi se možná zalíbily články, které Žantovský píše pro Parlamentní Listy. Tento informační server je ministerstvem vnitra považovaný za stránku šířící dezinformace, ale i přesto je prezidentovým preferovaným zdrojem zpráv a můžete si zde přečíst až 40 rozhovorů s ním. Další důležitou okolností pro udělení státního vyznamenání právě Žantovskému může být i jeho kniha rozhovorů s názvem „Miloš Zeman – Zpověď informovaného optimisty“.

Neměli bychom rovněž opomenout fakt, že podle Ústavy České republiky potřebuje prezident k propůjčování a udělování státních vyznamenání kontrasignaci premiéra. Se všemi jmény tak musel souhlasit Bohuslav Sobotka. Poté, co měl se Zemanem v minulosti ohledně určitých adeptů na medaile spory (jednalo se např. o Františka Ringo Čecha nebo Jiřího Hlavatého, čerstvého nedobrovolně zvoleného poslance za hnutí ANO), letos prezidentovi pravděpodobně vše odkýval, omluvil se z účasti na ceremonii a zmizel mimo Prahu.

Zeman tedy znovu ukázal, že rozhodně není nestranným a společnost spojujícím státníkem, jak před prezidentskou volbou sliboval. Problémy, které českou společnost tíží, prohlubuje, demokracii podkopává, místo aby se snažil jí podpořit a posílit. Musíme však ocenit, že v den předávání státních vyznamenání byl pan prezident zdráv a netrápila ho žádná viróza.

 

Leave a Reply