17. listopad 28 let poté. Kam kráčíš, Česká republiko?

V pátek jsme si v České republice připomněli dvě klíčové události naší historie. Uběhlo již 78 let od nacistických perzekucí vůči studentům a 28 let od Sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu v tehdejším Československu. Je každoroční  tradicí, že v Den boje za svobodu a demokracii probíhají po celé zemi pietní akce a oslavy a že si, alespoň symbolickým zapálením svíčky, připomínáme, že hodnoty v názvu tohoto státního svátku nebyly vždy samozřejmostí. Zcela logicky se ale 17. listopad stal i dnem, kdy můžeme současnou úroveň svobody a demokracie zhodnotit a udělat si poměrně jasný obrázek o české společnosti.

Přesně o to se 18. listopadu pokusil německý novinář Keno Verseck ve článku nazvaném Prager Winter (Pražská zima). Čtenáři serveru Spiegel Online si tak mohli přečíst o několika případech rasismu, ke kterým v několika posledních pár týdnech v České republice došlo a o tom, že v nedávných parlamentních volbách uspěly i politické strany, které právě rasismus podporují a jejichž hodnoty jsou od toho, co symbolizuje
17. listopad, na hony vzdálené.

Ano, výsledek voleb je nepochybně alarmující. Skutečným nebezpečím je ale rovněž možnost, že to budou právě nově zvolení poslanci stran Svoboda a přímá demokracie
a Komunistické strany Čech a Moravy, kdo podpoří vznik vlády Andreje Babiše. ANO, právě jeho hnutí získalo ve volbách téměř 30 % hlasů voličů a ANO, právě jeho působení v komunistické policii StB je stále velkým otazníkem (stejně tak jeho lustrační osvědčení). Možná právě proto se Andrej Babiš rozhodl položit věnce k památníku na Národní třídě již v 7:30 ráno a doufal, že se tak vyhne konfrontaci s těmi, kdo na jeho nejasnou minulost nezapomněli. To se mu ale nepodařilo a musel si tak vyslechnout nejednu jedovatou poznámku.

Na Národní třídě byli během oslav 17. listopadu k vidění i "příslušníci StB." | Zdroj: iDnes.cz
Na Národní třídě byli během oslav 17. listopadu k vidění i „příslušníci StB.“ | Zdroj: iDnes.cz

Při současném nastavení politických sil by se dalo očekávat, že se za listopadové hodnoty postaví alespoň prezident, tedy symbol a reprezentant státu. Zatímco na Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí se prezidentští kandidáti čertili, že někteří z nich nemohou k občanům při příležitosti významného výročí promluvit z pódia, současná hlava České republiky Miloš Zeman se rozhodla oslav nezúčastnit. Podle hradního mluvčího ale pan prezident věnoval „tichou vzpomínku jako aktivní účastník událostí 17. listopadu 1989“ alespoň z domu. Bylo tomu již potřetí, co Zeman během pěti let svého prezidentování listopadové oslavy vynechal a o jeho skutečných motivech nezúčastnit se tak můžeme jen polemizovat.

Ano, svoboda a demokracie nebyly pro Českou republiku, potažmo pro Československo, vždy samozřejmostí. Můžeme ale s jistotou říct, že v blízké budoucnosti budou? Respekt ústavních činitelů vůči těmto hodnotám je k jejich udržení klíčovou podmínkou.

 

Leave a Reply