Jak sladká je svoboda Jiřího Kajínka?

V květnu tohoto roku udělil prezident Miloš Zeman milost Jiřímu Kajínkovi, muži, který si odpykával doživotní trest za dvojnásobnou vraždu. Od té doby jakoby se se zájmem o osobu tohoto usvědčeného zločince roztrhl pytel. Na každém rohu rozdává podpisy, vyšlo nové vydání jeho knihy „Můj život bez mříží“, na TV Prima je o něm dokumentární pořad „Já, Kajínek“ a dnes večer (tedy 26. listopadu 2017) máte možnost zajít do Malostranské besedy v Praze na divadelní představení „Kajínek“. V obchodech si nyní můžete dokonce koupit novou řadu ovocných bonbonů jménem Kajínky, které omilostněný vrah dle vlastních slov sám navrhoval (těžko říct, co přesně navrhoval) a doplnil je o slogan „Tak sladká je moje svoboda“.

Nová řada ovocných bonbonů navržených Jiřím Kajínkem | Zdroj: idnes.cz
Nová řada ovocných bonbonů navržených Jiřím Kajínkem | Zdroj: idnes.cz

Z Jiřího Kajínka se stal dokonalý marketingový produkt a on sám své popularity využívá na každém kroku. Jak snadná je cesta z role opovrhovaného zločince do hvězdných výšin společenského obdivu a uznání? Stačí jeden akční film, rozšiřování pochyb o vině trestance, zpochybňování nezávislosti soudů a prezident pohrdající Ústavou s destruktivním programem „dělám si, co chci“.

Jiří Kajínek se dostal na společenské výsluní a jako celebrita cestuje po České republice a rozdává moudra (to mají s panem prezidentem ostatně společné). Poselství „buďte jako já a dotáhnete to v životě daleko“ či veselé příhody z dob, kdy vykrádal byty, se určitě líbí hlavně dětem, které díky Kajínkovi můžou začít snít o kariéře zločince a padoucha s dobrým srdcem. Pro ty, kteří stále nevěří v Kajínkovy dobré úmysly, má pan Vykradač bytů jednu dojemnou historku navrch. „Lidé byli pojištění, já jsem to bral tak, že pojišťovna jim to nahradí.“ Navíc, když Kajínek zjistil, že pojišťovna lidem škodu na majetku neproplácí, protože nemají poškozené zámky, minimálně jeden zámek při každé lupičské akci zničil. Bizarní podívaná, kdy nás omilostněný nájemný vrah přesvědčuje skrze televizní obrazovky o tom, že „vykrást trezor je práce“ a že ho uráží zabít člověka za částku nižší než 300 tisíc korun. Kajínek je holt mistrem svého oboru s narušeným robinhoodovským komplexem a asi čeká naše uznání za namáhavou a dobře provedenou práci.

Ač se z Kajínka stala prvořadá celebrita a jeho popularita stále stoupá, nezapomínejme, že se jedná pouze o dokonale fungující image zločince, z kterého omilostnění a pochyby o vině udělaly oběť a hrdinu. Kam až marketing s image Jiřího Kajínka může dojít? Možná se dočkáme české verze známé ikony Che Guevary a kubánský idol u nás nahradí dvojnásobný vrah ve svítivě zeleném tílku Adidas. Touha některých televizí po vysoké sledovanosti a vysoký finanční zisk z laciných produktů s Kajínkovým jménem na obalu či v názvu už bohužel neznají své meze. Ztráta hodnot a soudnosti lidí, kteří pomáhají vytvářet novodobé hrdiny českého národa z řad zločinců, je velmi smutnou a děsivou diagnózou české společnosti.

Leave a Reply