České prezidentské volby pod vlivem ruských dezinformátorů?

V pátek 1. prosince se kandidát na prezidenta Jiří Drahoš sešel v Kramářově vile s odstupujícím premiérem Bohuslavem Sobotkou. Diskutovali spolu o možném nebezpečí ovlivňování blížících se prezidentských voleb dezinformačními kampaněmi vedenými zahraničními tajnými službami.  Sobotka Drahoše ujistil, že se čeští zpravodajci touto hrozbou zabývají.

V poslední výroční zprávě Bezpečnostní informační služba (BIS) varovala, že v minulém roce vzrostla intenzita aktivit ruských zpravodajských služeb na našem území. Jejich prioritou měly být „vlivové a zpravodajské operace vedené v rámci či na podporu hybridní kampaně.“ Ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka v reakci na schůzku Drahoše a Sobotky uvedl, že BIS „v tuto chvíli nemá k dispozici žádné relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování voleb (jak parlamentních, tak prezidentských) ze strany cizích zpravodajských služeb.“ Dále dodal, že rizika dezinformačních kampaní existují vždy, neboť jsou daní za demokracii hlásající svobodu slova a projevu. Jinými slovy řečeno: hrozba informační války, jež nejen v rámci voleb rozněcují proruské dezinformační weby (s nejasnými motivy, redaktory i vlastníky), tedy existuje (její intenzita minulý rok ještě k tomu vzrostla), ale nemusíme si z toho dělat příliš hlavu, neboť se jedná o přirozenou součást fungování demokracie v naší zemi.

Obecně se předpokládá, že na ruských ambasádách v evropských státech tvoří více než třetinu zaměstnanců příslušníci ruských zpravodajských služeb, kteří tak využívají svého diplomatického krytí. Jejich vyhoštění by bylo velmi silným gestem v rámci prosazování našich národních bezpečnostních zájmů. ČR by takto vyslala na Východ jasný signál, že je suverénní zemí s nulovou tolerancí ruských útoků na její demokratické principy.

Opravdu můžeme klidně spát, zatímco se nám proruská propaganda snaží dostat do hlavy putinovský autoritářský model a nabourat stabilitu naší vybojované demokracie? Proč tajné služby a stát nepodnikají žádné zásadní kroky k utlumení vzrůstajicí ruské hrozby? Například ruská ambasáda v ČR má rekordních 140 zaměstnanců (pro srovnání: velvyslanectví USA má 66 zaměstnanců, na velvyslanectví Číny je 29 pracovníků). Obecně se předpokládá, že na ruských ambasádách v evropských státech tvoří více než třetinu zaměstnanců příslušníci ruských zpravodajských služeb, kteří tak využívají svého diplomatického krytí. Jejich vyhoštění by bylo velmi silným gestem v rámci prosazování našich národních bezpečnostních zájmů. ČR by takto vyslala na Východ jasný signál, že je suverénní zemí s nulovou tolerancí ruských útoků na její demokratické principy.

Obava Jiřího Drahoše z ovlivňování prezidentských voleb je oprávněná. | Zdroj: ihned.cz
Obava Jiřího Drahoše z ovlivňování prezidentských voleb je oprávněná. | Zdroj: ihned.cz

Drahošův strach, že demokratičnost a spravedlivost nadcházejicích voleb mohou být narušeny zahraničními vlivnými skupinami, je tedy zcela oprávněný. Ve volbách totiž rozhoduje každý hlas a výsledky bývají těsné. Hrozí tedy, že by v České republice mohla nastat podobná situace jako před rokem ve Spojených státech, kdy se ruští dezinformátoři angažovali v rámci prezidentských voleb ve prospěch Donalda Trumpa.

Jasným důkazem toho, že dezinformátoři mají Drahoše na mušce, je třeba zpráva, která se v červenci tohoto roku začala šířit prostřednictvím emailů, sociálních médií či dezinformačních webů (např. Aeronetu) a označovala ho za spolupracovníka StB se „zálibou v nezletilých chlapcích.“ Drahoš tyto nepodložené spekulace ihned dementoval a zveřejnil své lustrační osvědčení. Těžko ale říct, jakou „zaručenou zprávu“ začnou ti, kdo si bývalého šéfa Akademie věd na Hradě nepřejí, šířit jen pár dní před volbami (pamatujete na podivnou inzerci v Blesku očerňujicí Karla Schwarzenberga jen pár dní před druhým kolem poslední přímé volby prezidenta?).

Informační prostor České republiky je dlouhodobě vystavován náporu lživých a manipulativních zpráv. Pokud stát a zpravodajské složky neučiní dostatečné kroky, aby se této invazi nepravdivých bludů v českém mediálním prostředí začalo efektivně bránit, a neinformují veřejnost o ruské hrozbě, musíme se dezinformace naučit identifikovat sami s pomocí kritického myšlení a zdravého selského rozumu. Jinak se nám může stát, že se jednoho dne probudíme zpátky ve starých časech, kdy bylo Československo ruskou kolonií. Tehdy nám cesta zpět ke svobodě trvala celých čtyřicet let… Kdoví, kolik času by to zabralo nyní.

Leave a Reply