Cirkusové kousky Jaromíra Soukupa a Jiřího Ovčáčka

Prezidentské volby jsou za dveřmi a jednotliví kandidáti slovně zápasí o přízeň voličů jak v politických debatách, tak na náměstích či prostřednictvím sociálních médií. Způsob vedení volebních kampaní však tento týden dovedl k absurditě prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček při svém vystoupení na TV Barrandov. Ovčáček byl pozván jako hlavní host do politicky laděného pořadu Aréna Jaromíra Soukupa připomínajícího (více než vtipnou diskuzní relaci) trapnou cirkusovou manéž, ve které host i moderátor panáčkují na povel Miloše Zemana. Ovčáček pěl ódy na současného prezidenta, moderátorsky nepříliš zdatný Soukup mu bez výhrad přikyvoval a publikum plné Zemanových příznivcům při každém slově chvály na prezidentovu adresu nadšeně zajásalo a mávalo transparenty „Ať žije Zeman!“ S pomocí magnetické tabule nám Jiří Ovčáček také nastínil, kdo se současným prezidentem může pít ze stejné číše vína a kdo naopak patří do skupiny těch „neprospěšných pro lidi.“

Ovčáčkova empatická tabule | Zdroj: forum24.cz
Ovčáčkova empatická tabule | Zdroj: forum24.cz

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se přitom nevyvážeností a neobjektivitou programu TV Barrandov zabývala už dříve. V září tohoto roku televizi napomenula za protěžování hostů z hnutí ANO, jenž se v období květen-červen 2017 účastnili pořadu Duel Jaromíra Soukupa častěji než představitelé jiných politických stran. Pokud by prohřešek favorizování jedné strany či osoby Rada shledala i v případě Arény JS, mohla by už televize dostat pokutu. Podle slov generálního ředitele TV Barrandov a zároveň moderátora většiny jejích diskuzních pořadů Jaromíra Soukupa by se ale v příštích týdnech názorové spektrum vysílání mělo rozšířit, neboť do Arény jsou pozvaní i ostatní prezidentští kandidáti. Účast již potvrdili Michal Horáček a Jiří Drahoš. Názor nižšího úředníka sloužícího Hradu tedy má být názorově vyvážený názory dvou kandidátů na prezidenta? Může si vůbec mluvčí prezidenta ze své úřednické pozice dovolit chodit do takovýchto pořadů, říkat, co se mu zachce a dělat kampaň svému chlebodárci? Nejedná se o střet zájmů? Neměl by se tento státem najatý úředník zpovídat hlavně občanům, ne vystupovat v „zábavných“ pořadech jako věrný a loajální sluha svého pána, který kritizuje všechny jeho kritiky a soky?

Pokud se po Sametové revoluci akcentovala důležitost nestrannosti či nadstranickosti prezidenta a zaměstnanců Hradu, dnes se zdá, jakoby tyto předpoklady byly odsunuty na poslední příčku zájmu většiny voličů. Lidovost a rasisticky laděná verze vlastenectví se staly hlavními požadavky nutnými k došlápnutí na piedestal prezidentského úřadu. Pokud nechceme, aby se TV Barrandov stala „národní televizí“ a další čtyři roky pokračovala v opěvování Miloše Zemana, vyškrtněme si ji z televizního programu a sympatie projevujme jen těm opravdu „prospěšným pro lidi“ (ne podle měřítek a vkusu Jiřího Ovčáčka).

 

Leave a Reply