Konference rasismu a xenofobie. Cesta ČR na okraj Evropy?

Strašák rasismu, xenofobie a extrémismu už dlouho stál za dveřmi české politiky. Po vyhlášení výsledků posledních parlamentních voleb již však bylo jasné, že tento nenávistný hadrový panák má velmi zásadní místo v české společnosti. Nyní se dokonce schyluje k situaci, že hnutí SPD Tomia Okamury oblékne vládní kabát a bude spolurozhodovat o dění a vývoji ČR.

Extrémně nacionalistická orientace myšlení evropské společnosti byla opět povzbuzena včera (16. 12. 2017). Hnutí SPD totiž v Praze uspořádalo konferenci evropských protimigračních stran. Mimo Tomio Okamury, česko-japonského představitele extrémní pravice u nás, se setkání zúčastnila i neúspěšná kandidátka francouzských prezidentských voleb Marine Le Pen či nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders.

Jsme nyní ve světě vnímáni jako potenciální líheň rasistů negujících EU a její demokratické hodnoty?

Že by právě fenomenální volební úspěch SPD v parlamentních volbách přilákal i další protimigrační agitátory na tuto konferenci do Prahy? Jsme nyní ve světě vnímáni jako potenciální líheň rasistů negujících EU a její demokratické hodnoty? Marine Le Pen na konferenci prohlásila, že Evropská unie je „katastrofální organizace“, která kráčí proti smyslu dějin. Strany extrémní pravice prosazují nové uspořádání Evropy a maximální suverenitu jednotlivých členských států. Vzpomeňme ale, že ve třicátých letech minulého století i nacisté brojili proti tehdejšímu systému a jejich ideologie byla založená na nenávisti vůči menšinám, elitám a negaci všeho, čemu scházel radikálně nacionalistický a totalitní podklad. Jsme opět krůček od skandování hesel „Židi do plynu“?

Kdo ví, co Evropu čeká, když si extrémní pravice beztrestně organizuje oficiální dýchánky a připíjí na zdraví a kuráž všem agresorům s nenávistnými sklony. Čí okno se příště rozbije, koho dům lehne popelem? Nenávist plodí nenávist. Václav Havel velmi moudře řekl, že „přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatímco těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.“ Nyní se v České republice setkáváme s nenávistí tváří v tvář, a to přímo v nejvyšší politice. Nenechme si ze strachu svázat ruce. Česká vlajka patří do ruky jen těch opravdových vlastenců, ne těch, kteří prahnou po moci a nenávidí vše, co jim na cestě k ní, překáží.

Leave a Reply