Nad „Putinovou děvkou“ se stahují mračna

Ač Miloš Zeman vyhrál první kolo prezidentských voleb, v tom druhém to bude mít podstatně těžší a vše nasvědčuje tomu, že se jeho politická kariéra blíží ke konci. Jiří Drahoš, který ve víkendových volbách obsadil druhou příčku, již získal pro finální kolo podporu od pěti neúspěšných prezidentských kandidátů – Pavla Fischera, Marka Hilšera, Michala Horáčka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka. Dosavadní součty hlasů tedy napovídají, že se za Zemanovou érou politicky a názorově posouvající Českou republiku na Východ brzy zabouchnou dveře Pražského hradu.

Velmi vstřícným gestem naznačujícím postupnou změnu politické kultury v České republice byla osobní návštěva Marka Hilšera a Michala Horáčka v Drahošově volebním štábu. Oba uchazeči o prezidentský úřad poblahopřáli Drahošovi k postupu do druhého kola a Horáček mu dokonce nabídl využití předplacených ploch na billboardy zdarma. Zemanovi vyjádřil podporu pouze Petr Hannig, jenž se v prvním kole voleb umístil na předposledním místě se ziskem 0,56 % hlasů.

ELE70a6c4_184059_6066234
Kandidáti Drahoš, Hilšer a Horáček ukázali, že kampaň se dá dělat i slušně. Po vyhlášení výsledků přijeli poslední dva zmínění do Drahošova volebního štábu, vyjádřili mu svou podporu do druhého kola voleb a dali si s ním panáka.

V povolebních projevech oba postupující kandidáti žádali voliče o další podporu. Jiří Drahoš vyzval Zemana k účasti v předvolebních duelech, stejně jako k ukončení jeho debatního „mlčení“ a skrývání se za tiskového mluvčího a poradce. Miloš Zeman jako obvykle neopomněl urazit Českou televizi a lživě tvrdil, že jeho kandidaturu na prezidenta podporuje i Karel Gott, který se proti tomuto výroku vzápětí ohradil.

Zajímavým paradoxem voleb je fakt, že v Rusku a Číně, kam Zeman dlouhodobě orientuje svoji zahraniční politiku, dostal nejvíce hlasů krajanů v rámci prvního kola prezidentské volby právě Jiří Drahoš. Vypadá to tedy, že i v baštách současného prezidenta dávají čeští občané přednost proevropsky a demokraticky smýšlejícím kandidátům. Vše nasvědčuje tomu, že se nad Pražským Hradem blýská na lepší časy a „Putinova děvka“, jak Zemana titulovala polonahá aktivistka hnutí Femen, se brzy vrátí objímat stromy na Vysočinu. Takové ukončení politické kariéry si Zeman pravědpodobně nepředstavoval, ale voliči se mu snaží dokázat, že „v nejlepším se má přestat.“

Leave a Reply