Mynář, Nejedlý, Ovčáček – končící „elity“ Pražského hradu?

Koncem příštího týdne už budeme vědět, zda Zemanovi poradci a pomocníci dále budou okupovat komnaty Pražského hradu či zda po volbách rovnou zamíří rovnou na pohřebiště dějin. Hradní kancléř Vratislav Mynář, jenž stále čeká na svou vysněnou prověrku, se možná vrátí do svého byznysového ráje – města Osvětimany. Hradní poradce Martin Nejedlý se přestěhuje do své milované Moskvy a bude každý den nosit věnce před brány Kremlu. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček by zase mohl dále falšovat Rukopisy zemanohorské a peroutkodvorské a napsat motivační knihu s názvem „Život bez Miloše – návod k přežití“.

Vratislav Mynář je bývalým šéfem Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ), jako předseda představenstva vede spolek Přátelé Miloše Zemana a řídí lobbing ve prospěch současného prezidenta. Po pěti letech konečně zveřejnil své majetkové přiznání, ze kterého vyplývá, že se mu ve službách prezidenta po stránce obchodní velmi dařilo. Vlastní 125 pozemků, akcie Unipetrolu či Pražské teplárenské, přes 13 milionů má na účtu v bance. Další 60 milionů půjčil svým vlastním společnostem. Mynářovo majetkové přiznání bylo zpřístupněno veřejnosti díky loňskému rozhodnutí soudu, které stanovilo, že povinnost zveřejňovat majetek se vztahuje i na zaměstnance Hradu a díky novému zákonu ukládajícímu zadávání majetku do centrálního elektronického registru, který je platný i pro politiky a úředníky. Pomocí těchto informací bude snad možné rozklíčovat, proč kancléř nedostal bezpečnostní prověrku, neboť podmínkou jejího udělení je i doložitelný a transparentní původ majetku žadatele. Dále by také mohly odkrýt, odkud proudí milionové částky spolku Přátelé Miloše Zemana na „nekampaň“ současného prezidenta.

Martin Nejedlý je místopředsedou Strany práv občanů (dříve SPOZ), členem Přátel Miloše Zemana, bývalým jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech a hlavně poradcem prezidenta republiky se silnými ruskými vazbami. Kde a v jaké pozici Nejedlý v Rusku 10 let působil či výši jeho finanční odměny jako poradce Hrad dlouhodobě tají. Žádná psaná smlouvam která by umožňovala Nejedlému obývat kancelář na Pražském hradě, totiž neexistuje. Spolupráce Nejedlého s prezidentem je založena na ústní dohodě, hradní kancelář tedy pravděpodobně využívá a poradenské služby poskytuje zdarma. Tento externí spolupracovník Hradu je natolik významný, že se účastní všech Zemanových klíčových schůzek a zahraničních cest. Navíc mu byl na žádost prezidenta vystaven diplomatický pas. Hrají Nejedlého kontakty na ruský byznys a politiku zásadní roli v neprůhledném financování „nekampaně“ Miloše Zemana a jeho opakované kandidatuře na post prezidenta? Kdo v České republice vlastně drží otěže moci? Je to vyčerpaný a veřejnosti se vyhýbající Miloš Zeman, nebo jeho tajemný stín s nejasnou minulostí a mnoha dobrými ruskými přáteli?

4
Hradní kancléř Vratislav Mynář a poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý na sjezdu Strany práv občanů. zdroj: iDnes.cz

Poslední z trojice Jiří Ovčáček zastával pozici redaktora komunistických Haló novin, Blesku či Práva. Za éry Jiřího Paroubka pracoval jako zástupce ředitelky tiskového odboru Úřadu vlády a v sekci public relations a marketingu ČSSD. Od konce roku 2013 je šiřitelem Zemanovy propagandy a mluvčím jeho „nekampaně“. Díky Ovčáčkovi se dokonce prezident kvůli špatnému zdravotnímu stavu mohl schovávat před předvolebními debatami doma a jeho pomyslné body do dalšího kola neklesaly. Místo něho zůstávala v diskuzních studiích buď prázdná židle tvářící se, že nevede kampaň a je ve výborné zdravotní kondici či se tu a tam objevil Jiří Ovčáček s fíkusem v ruce. Jako státní úředník sloužící přednostně občanům Českého republiky Ovčáček selhal na plné čáře, jako šéf Zemanovy propagandy by zasloužil metál, a to přímo z rukou Vladimíra Putina.

Funkce prezidenta není jen o jedné osobě. Je o osobnosti, která se obklopí těmi správnými lidmi, kteří jí budou doplňovat, pomáhat vést zemi a vhodně reprezentovat republiku uvnitř i navenek.

My se teď musíme rozmyslet, zdali chceme mít i nadále prezidenta, který poklonkuje Kremlu a obklopuje se lidmi, kteří podkopávají českou hrdost, jednají ve prospěch cizích zájmů a jsou nástrojem lží a propagandy. Jestli se na Hrad vrátí opravdové elity, je pouze na nás.

Nenechme ruské šváby šlapat po českém národním bohatství a demokratických hodnotách. Zamyslete se nad tím, až budeme házet svůj hlas do volební urny.

Leave a Reply