Další normalizační náhubek, tentokrát pro Český rozhlas?

Tento týden probíhal ve znamení kopanců české žurnalistice. Kromě toho, že paranoidní opilec Rokytka ze Zemanova štábu označuje novináře za „nájemné mediální vrahy, kteří se ho zřejmě pokusili otrávit“, v Českém rozhlasu se strhla bitva o nezávislost investigativního zpravodajství. Reportáž Janka Kroupy mapovala hospodaření koncernu Agrofert na 1700 hektarech polí s neujasněnou majetkovou strukturou. Tento článek  velmi rozhořčil nejen samotný Agrofert, ale i generálního ředitele ČRo Reného Zavorala. Jedná se vůbec o první případ, kdy Zavoral, který zastává svoji funkci od ledna 2016, práci novinářů ostře kritizuje a obviňuje je z použití „propagandistických předpojatostí [1]“.

Stanovisko Zavorala napadající objektivitu a vyváženost Kroupovy reportáže podpořila Rada Českého rozhlasu (jejímž členem je např. bývalý poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák), na stranu Kroupy se zase postavil šéf zpravodajství Jan Pokorný a více než 200 dalších novinářů ČRo. Ač celá aféra ještě není u konce, Zavoral požaduje, aby se uskutečnilo nápravné školení (hlavně pro redaktory z investigativního zpravodajství) a bylo tak jasné, jak má vypadat kvalitní reportáž bez oněch inkriminovaných propagandistických předpojatostí. Spor o demokracii ve veřejnoprávním rádiu rozpoutala reportáž dotýkající se Andreje Babiše, jehož Kroupovo odhalení, že Agrofert užívá pozemky bez platného právního důvodu a navíc na většinu z nich čerpá evropské dotace, muselo zprudka zvednout ze židle. Jedno trestní stíhání už mu visí na krku, teď by ho mohlo čekat další, neboť tato praxe squatování na cizích pozemcích probíhala už v době, kdy byl majitelem agrochemického koncernu.

idnes
Novinář Janek Kroupa. zdroj: iDnes.cz

Trochu to vše vypadá, že Zavoralova snaha o nápravu rozhlasové investigativní žurnalistiky je ve skutečnosti úsilím o nasazení novinářského náhubku, které má ještě více narušit důvěru lidí v nezaujatost a vyváženost veřejnoprávních médií. Přesně takto totiž funguje propaganda – pokud uvěříme, že tradiční nositelé pravdivých zpráv a informací píšou lži, pak může mít pravdu vcelku kdokoli – třeba i dezinformační weby či nějaký opilec ze Zemanova štábu. Doufejme, že vše nebude mít podobný scénář, jako když v roce 2013 Andrej Babiš koupil vydavatelství MAFRA a novináři z Lidových novin a Mladé fronty DNES začali postupně dávat výpovědi. Za chvíli by se ti kvalitní investigativní novináři totiž neměli kam přesouvat a hrozilo by jejich rozkouskování se do on-line portálů s nízkou čteností. Snad ta novinářská vzpoura proti korporátní vrchnosti v čele s René Zavoralem, jenž zřejmě agilně plní zadání současného politického establishmentu, nepřijde příliš draho a skončí pouze odchodem generálního ředitele. Český rozhlas má sloužit občanům ČR, ne Zavoralovi, Babišovi, ani nikomu jinému, proto by i občané neměli přestávat věřit v jeho objektivnost.

[1] Více např. zde https://zpravy.idnes.cz/kroupa-rozhlas-reportaze-agrofert-neobjektivni-analyza-pe1-/domaci.aspx?c=A180131_193256_domaci_jj

Leave a Reply