Sociální demokracie od svého debaklu v posledních parlamentních volbách drží tvář kajícníka a čeká na nového předsedu, který bude umět proměnit vodu ve víno a navrátí dříve nejsilnější českou levicovou stranu do sedla vysoké politiky. Stranický sjezd ČSSD se koná 18. února v Hradci Králové a účast na něm přislíbil i prezident Miloš Zeman. Právě současný prezident by podle názoru některých straníků mohl být oním sjednotitelem, jehož přízeň vrátí ČSSD důvěru občanů a přiláká zpět vysoké volební preference. Ale nezapomeňme, že to byl Zeman, kdo dělal vše proto, aby sociálním demokratům v čele Bohuslavem Sobotkou co nejvíce uškodil. I on je vinen za spadnutí ČSSD ke dnu. Může se tedy člověk, který svou politickou alma mater nasměroval k mizerným sedmi procentům, nyní opět podílet na její renesanci? Kdepak, toto není aluze na příběh o bájném fénixovi, který vstává z popela. V tomto kontextu se jedná o obyčejné šlápnutí z bláta do louže. Pohádka o tom, jak se z pomstychtivého starce stane bílá vrána, není realizovatelná, ani kdyby ji vysílali na TV Barrandov.
Sympatie k Zemanovi neskrývá žádný z horkých favoritů na předsednické křeslo. Milan Chovanec dokonce Zemana aktivně podporoval v prezidentské volbě a stál po jeho boku během prvního projevu po znovuzvolení. Úřadující místopředseda ČSSD původně do čela strany kandidovat nechtěl, ale jelikož se podle jeho slov neobjevila „silná, rozhodná a sjednocující osobnost, která bude schopna ČSSD změnit a vést“, rozhodl se jít do boje o stranické kormidlo sám. Jako cestu k návratu k ideové stabilitě a programovým kořenům strany vidí právě udržování dobrých vztahů se současným prezidentem. Chovanec byl společně se Zemanem také jedním z těch, kteří dlouhodobě usilovali o odstranění Bohuslava Sobotky z postu šéfa ČSSD. V rámci tzv. Lánského puče se po sněmovních volbách 2013 účastnil tajné schůzky představitelů ČSSD u prezidenta Zemana, na které se mělo vyjednat svržení Sobotky. Chovanec nakonec jako první prozradil, že se toto setkání konalo a tím usvědčil ostatní jeho účastníky (Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola), kteří tvrdili opak, ze lži. Následně také všichni aktéři (vyjma Chovance) odstoupili ze svých funkcí ve vedení strany.

Dalším „lánským pučistou“, který kandiduje na post předsedy ČSSD, je bývalý hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Dosud nejúspěšnějšímu regionálnímu politikovi Sociální demokracie aktuálně stále hrozí trestní stíhání v kauze neprůhledného financování jeho rekreačního domu v Lipně nad Vltavou a přemrštěných odměn ve společnosti Jihočeská nemocnice. Možná i proto má pochopení pro trestně stíhaného premiéra a je nakloněný vládě s ANO (v tomto je názorově čitelnější než Chovanec). Zimola kritizuje současné vedení strany a označuje ho za „žížaly v krabičce, které se kroutí a jsou nestálé v názorech.“ Právě Chovancova kandidatura na předsedu ČSSD a účast v Zemanově volebním štábu na pódiu vedle Tomia Okamury ho vyburcovala k ohlášení kandidatury vlastní (určitě nemůže Chovancovi zapomenout jeho „lánskou zradu“ a doufá v odvetu). Zimola se považuje za pokračovatele a sympatizanta politiky Miloše Zemana, kterému by se Sociální demokracie měla „omluvit za zpackanou volbu z roku 2003, kdy ho nepomohla zvolit prezidentem.“

Pokud jeden z lánských pučistů usedne na trůn Socialistů, Andrej Babiš se možná brzo dostane k sestavování vlády s důvěrou. Zeman mu dal před druhým pokusem neomezeně času a premiér bez důvěry netrpělivě čeká na výsledek sjezdu ČSSD. Jestli bude vše hrát Babišovi do karet a ČSSD se pohrne do vlády, nečeká dříve suverénní českou levicovou stranu slavný konec. Poté už ani comeback Jiřího Paroubka, známého jako „buldozer se sexy mozkem“, a jeho lekce tradičního čínského cvičení čchi-kung Sociální demokraty před posledním řebíčkem do rakve nezachrání.