Kdo zachrání ČSSD?

Sociální demokracie od svého debaklu v posledních parlamentních volbách drží tvář kajícníka a čeká na nového předsedu, který bude umět proměnit vodu ve víno a navrátí dříve nejsilnější českou levicovou stranu do sedla vysoké politiky. Stranický sjezd ČSSD se koná 18. února v Hradci Králové a účast na něm přislíbil i prezident Miloš Zeman. Právě současný prezident by podle názoru některých straníků mohl být oním sjednotitelem, jehož přízeň vrátí ČSSD důvěru občanů a přiláká zpět vysoké volební preference. Ale nezapomeňme, že to byl Zeman, kdo dělal vše proto, aby sociálním demokratům v čele Bohuslavem Sobotkou co nejvíce uškodil. I on je vinen za spadnutí ČSSD ke dnu. Může se tedy člověk, který svou politickou alma mater nasměroval k mizerným sedmi procentům, nyní opět podílet na její renesanci? Kdepak, toto není aluze na příběh o bájném fénixovi, který vstává z popela. V tomto kontextu se jedná o obyčejné šlápnutí z bláta do louže. Pohádka o tom, jak se z pomstychtivého starce stane bílá vrána, není realizovatelná, ani kdyby ji vysílali na TV Barrandov.

                Sympatie k Zemanovi neskrývá žádný z horkých favoritů na předsednické křeslo. Milan Chovanec dokonce Zemana aktivně podporoval v prezidentské volbě a stál po jeho boku během prvního projevu po znovuzvolení. Úřadující místopředseda ČSSD původně do čela strany kandidovat nechtěl, ale jelikož se podle jeho slov neobjevila „silná, rozhodná a sjednocující osobnost, která bude schopna ČSSD změnit a vést“, rozhodl se jít do boje o stranické kormidlo sám. Jako cestu k návratu k ideové stabilitě a programovým kořenům strany vidí právě udržování dobrých vztahů se současným prezidentem. Chovanec byl společně se Zemanem také jedním z těch, kteří dlouhodobě usilovali o odstranění Bohuslava Sobotky z postu šéfa ČSSD. V rámci tzv. Lánského puče se po sněmovních volbách 2013 účastnil tajné schůzky představitelů ČSSD u prezidenta Zemana, na které se mělo vyjednat svržení Sobotky. Chovanec nakonec jako první prozradil, že se toto setkání konalo a tím usvědčil ostatní jeho účastníky (Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola), kteří tvrdili opak, ze lži. Následně také všichni aktéři (vyjma Chovance) odstoupili ze svých funkcí ve vedení strany.

glosa 11-02-18 b blesk
Miloš Zeman a Milan Chovanec během čekání na výsledky druhého kola prezidentských voleb. zdroj: Blesk.cz

                Dalším „lánským pučistou“, který kandiduje na post předsedy ČSSD, je bývalý hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Dosud nejúspěšnějšímu regionálnímu politikovi Sociální demokracie aktuálně stále hrozí trestní stíhání v kauze neprůhledného financování jeho rekreačního domu v Lipně nad Vltavou a přemrštěných odměn ve společnosti Jihočeská nemocnice. Možná i proto má pochopení pro trestně stíhaného premiéra a je nakloněný vládě s ANO (v tomto je názorově čitelnější než Chovanec). Zimola kritizuje současné vedení strany a označuje ho za „žížaly v krabičce, které se kroutí a jsou nestálé v názorech.“ Právě Chovancova kandidatura na předsedu ČSSD a účast v Zemanově volebním štábu na pódiu vedle Tomia Okamury ho vyburcovala k ohlášení kandidatury vlastní (určitě nemůže Chovancovi zapomenout jeho „lánskou zradu“ a doufá v odvetu). Zimola se považuje za pokračovatele a sympatizanta politiky Miloše Zemana, kterému by se Sociální demokracie měla „omluvit za zpackanou volbu z roku 2003, kdy ho nepomohla zvolit prezidentem.“

1000x1000-1516883100-1000x1000-1495395368-1000x1000-1495217750-1000x1000-1491900742-jiri-zimola
Jiří Zimola, bývalý hejtman jihočeského kraje. zdroj: Budejcka drbna.cz

                Pokud jeden z lánských pučistů usedne na trůn Socialistů, Andrej Babiš se možná brzo dostane k sestavování vlády s důvěrou. Zeman mu dal před druhým pokusem neomezeně času a premiér bez důvěry netrpělivě čeká na výsledek sjezdu ČSSD. Jestli bude vše hrát Babišovi do karet a ČSSD se pohrne do vlády, nečeká dříve suverénní českou levicovou stranu slavný konec. Poté už ani comeback Jiřího Paroubka, známého jako „buldozer se sexy mozkem“, a jeho lekce tradičního čínského cvičení čchi-kung Sociální demokraty před posledním řebíčkem do rakve nezachrání.

Leave a Reply