Andrej Babiš – agent bez příčiny?

Toto úterý (13. 2. 2018) bratislavský krajský soud v obnoveném procesu zamítl žalobu českého premiéra v demisi Andreje Babiše, že je neoprávněně veden jako agent StB. Rozhodnutí soudu je konečné a nedá se proti němu odvolat. Ač vynesení rozsudku rozpoutalo ve veřejném prostoru ostré reakce, soudci krajského soudu byli vázáni předchozím rozhodnutím ústavního soudu. Ten totiž rozhodl, že Babišovi právníci žalují špatný subjekt – Ústav paměti národa (ÚPN; obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů). Rozsudek tedy není překvapivý, Babiš je stále veden jako agent StB a jeho žaloba spíše než ke zvrácení dřívějšího verdiktu sloužila jako kamufláž k získání více času k naplnění jeho mocenských ambic v Česku.

Andrej Babiš, navzdory konečným závěrům bratislavského soudu, však nadále argumentuje svou nevinou a hodlá se soudit až do smrti. Tentokrát bude žalovat ministerstvo vnitra či Federální informační službu (předchůdce dnešní BIS) nebo se obrátí na Evropský soud pro lidská práva. Jeho prodlužovací strategie je jasná, bude se soudit do té doby, dokud bude kam. Takto se stále bude moci před veřejností tvářit jako oběť špatně fungujícího a zkorumpovaného systému, který se proti němu spikl a vede kampaň k očernění jeho osoby. Ve skutečnosti se však bude jednat o dokonale promyšlenou strategii sloužící k zakrytí jeho škraloupů, získání přízně nadpoloviční většiny občanů a umlčení médií, jeho politické opozice a nepřátel.

639334-gallery1-xt81d.jpg
Informátor Andrej Babiš u soudu v roce 2014. zdroj: Novinky.cz

Na stranu Babiše se opět postavil současný prezident a v pořadu Týden s prezidentem vysílaném na TV Barrandov uvedl, že voliči předsedu ANO určili jako vítěze voleb a jejich vůli je nutné respektovat. Prosazování principu „vůle lidu, vůle Boží“ však funguje pouze v ideální společnosti, ne v naší současné české dystopii. Na ní navazuje rétorika moderátora Jaromíra Soukupa, který se posléze Zemana tázal, zda seznamy StB nejsou pro mladé lidi už příliš retro a můžeme na ně či nějaká osmdesátá léta tedy zapomenout. Prezidentova odpověď, že ten kdo organizoval zlo, nebyli agenti, ale důstojníci, už jen dokládá vysoký stupeň jeho servilnosti vůči současnému premiérovi v demisi.

Vždyť sám Miloš Zeman, už jako poslanec Občanského fóra, kritizoval přijetí lustračního zákona parlamentem. Velmi trefně poznamenal, že jestli bude zvolen do veřejné funkce spolupracovník StB, bude to vypovídat spíše o stavu voličstva, než o kandidátech samotných. Podobně i jmenování agenta StB do vládní správy bude vizitkou hlavně toho, kdo kandidáta jmenuje. Miloš Zeman se tedy svými vlastními slovy usvědčil z morálního dna a bezpáteřnosti, stejně jako diagnostikoval u voličů, kteří ho na jeho post zvolili, absenci historické paměti a mravních zásad.

Leave a Reply