Unesený stát jménem Slovensko

Slovenskem otřásá úkladná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Vybralo si hluboké a systémové prorůstání korupce do slovenské demokracie svou daň? Kdo unesl Slovensko přímo do spárů italské mafie? Je slovenská oligarchie natolik opojená mocí, že si troufne odklízet nepohodlné? Konají tajné služby dobře svoji práci? A můžou se hrubé urážky, výhružky a nezájem vůči novinářům i u nás zvrhnout v tragédii?

Spekuluje se o prorůstání slovenské politiky s italskou mafií. Kuciak rok a půl pracoval na materiálu, který poukazoval na propojení italské zločinecké organizace ‚Ndrangheta na blízké spolupracovníky premiéra Roberta Fica – jeho asistentku Márii Troškovou a tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaně (oba dočasně rezignovali na své funkce). Zároveň odhalil, jakým způsobem může fungovat zneužívání evropských dotací firmami italských podnikatelů navázaných na mafii. Policie aktuálně pracuje s pěti či šesti verzemi možných scénářů vraždy. Policejní prezident Tibor Gašpar uvedl, že motiv pravděpodobně souvisí s prací novináře.

Mafiánské praktiky prorůstající do slovenské politiky ještě více zvýraznil Fico na tiskové konferenci k proběhlým událostem. Milion eur v hotovosti vyskládaných na dřevěném stolečku jako doplněk k jeho promluvu připomínalo lacinou imitaci Kmotra, než vážně myšlenou agitaci o ochraně novinářů. Opravdu na Slovensku už neexistuje právní stát a policejní složky zaspávají svoji práci, že je premiér nucen vypsat tak vysokou odměnu za informace vedoucí k dopadení pachatele? Či se jedná jen o pokus k zlepšení vlastní reputace, neboť jméno Fica a jeho spolupracovníků je s vraždou spojované?

Fico, penize, Euro, Kuciak, Slovensko, novinar, vrazda
Byla ukázka milionu Eur jen tahem Fica, jak se zbavit podezření ze spojení s vraždou mladého novináře? | Zdroj: webnoviny.sk

Ať policejní vyšetřování dojde k jakémukoli závěru, stálo by za to se zamyslet, jak bychom se ze situace na Slovensku mohli poučit a případně podobné tragédii předejít. Úplně by možná stačilo, kdyby naši ústavní činitelé ctili investigativní žurnalistiku a přestali veřejně špinit a urážet novináře za každou zprávu, která se jim nehodí do krámu. Vzpomeňme na slova Andreje Babiše titulující štáb ČT za „zkorumpovanou pakáž“ či vyjádření Miloše Zeman, že „novináři by se měli likvidovat.“ Investigativní novináři často nahrazují práci policejních složek a odhalují informace, ke kterým by se veřejnost jinak těžko dostávala. Važme si jejich práce, která vyžaduje značnou dávku odvahy, morální integrity a odhodlání. Pokud žijeme v zemi, kde se vysoce postavení politici nebrání střetu zájmů a státní správa je servilní vůči jejich požadavkům, je nutné si udržet tyto zdroje věrohodných informací.

Leave a Reply