Našli, moji rádci, našli? Zemanova svatá trojice se vrátila z Číny

Zatímco na Slovensku pobíhá vyšetřování vazeb italské mafie na nejvýše postavené politiky, dva nejbližší poradci českého prezidenta Zemana vyrazili do Číny, aby tam osobně prověřili údajné zatčení zakladatele čínské společnosti CEFC Jie Ťien-minga. Skandál týkající se italského byznysu na Slovensku vyústil v protivládní demonstrace, demisi kabinetu a masivní policejní vyšetřování… Dostanou se tedy do hledáčku policie i čínské investice v ČR?  Jie Ťien-ming, který od roku 2015 zastává funkci Zemanova poradce pro hospodářskou politiku, má být podle čínských médií vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality.

Prezidentův kancléř bez prověrky Vratislav Mynář a podnikatel-odborník na Rusko Martin Nejedlý odcestovali toto úterý do Číny, aby zjistili, jak pevné jsou nyní česko-čínské vztahy. Spolu s nimi se k výpravě připojil i „luftjarda“ Jaroslav Tvrdík, který zastupuje skupinu CEFC v Evropě. Aktuální vyšetřování Ťien-minga může znamenat nejen konec jeho hvězdné kariéry a působení po boku českého prezidenta, ale i krach celé CEFC. Čínská společnost, která v Česku už investovala přes 30 miliard korun, se topí v dluzích. Své podnikaní – podobně jako většina čínských firem – postavila na úvěrech. Agentura Bloomberg už prosinci minulého roku označila stav CEFC za kritický, přičemž závazky vyčíslila na 400 miliard korun. Reuters k záležitosti uvedl, že si CEFC půjčovala za mimořádně nevýhodných podmínek, úroky činily až 36 procent ročně.

Hlavním partnerem k poskytování úvěrů se pro čínskou společnost u nás stala bankovní skupina J&T Patrika Tkáče a Ivana Jakaboviče. K bližšímu navázání spolupráce mezi oběma skupinami došlo loni, kdy se začal připravovat vstup CEFC do J&T. Tuto transakci však koncem minulého roku zarazila centrální banka s odůvodněním, že nepovažuje financování CEFC za transparentní. Od té doby to s čínským investorem šlo rychle z kopce. Má dluhy, kam se podívá. J&T bude požadovat splacení závazku v hodnotě deset miliard a obstavila CEFC několik nemovitostí, včetně slávistického stadionu Eden.

Aktivity čínské společnosti v Česku jen potvrzují, že Zemanem slibované našlápnutí české ekonomiky obří finanční injekcí se nekoná. Číňané k nám nepřijeli stavět nové továrny či vytvářet nová pracovní místa. Pouze nakoupili předražené nemovitosti či podíly v českých firmách, a to navíc za půjčené peníze. Zemanovův řitní alpinismus vůči Číňanům ospravedlňovaný možným ekonomickým rozkvětem ČR tedy opravdu nestál za to a může se nám ještě velmi vymstít. A na to, že by se pánové Mynář-Nejedlý-Tvrdík snažili napravit to, co napáchali, opravdu spléhat nemůžeme.

 

Zajímá Vás, jak by měla správná zahraniční investice vypadat? Víte, jaký je rozdíl mezi přímou a nepřímou zahraniční investicí? Chcete vědět, zdali vůbec a čím je ČR aktraktivní pro investory? To vše a mnohem více si budete moci přečíst v dalším článku, který vyjde na Rozhled.org již ve středu 21. 3. 2018.

 

Leave a Reply