Babišova chystaná koalice a komunisté na koni

Od jmenování Andreje Babiše premiérem uplynuly již více než tři měsíce a stabilní vláda České republice stále chybí. Místo toho, aby premiér makal na jejím sestavování, objíždí kraje a slibuje vše, na co si místní vzpomenou. Školy, školky, nemocnice, muzea, kulturní památky, dálnice, silnice, obchvaty – na vše prý máme peníze. Babiš věří, že „ježíškovskou“ vládu s důvěrou, která bude občanům nadělovat hodnotné dárky celoročně, sestaví do konce května. Jaká koalice se nám aktuálně rýsuje?

Poslední dobou je nejvíce skloňovaná možnost koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty. Vypadá to, že Sociální demokracie se chce s ANO dohodnout, ale ze strachu z opakování volebního fiaska posledních parlamentních voleb se snaží urvat si pro sebe dobrou výchozí pozici. To však zdaleka nebude stačit k odrazu strany ode dna. Babiš je těžký soupeř a milovník one man show. Nerad přenechává aplaus někomu jinému. Jeho cílem pro další volby je evidentně zisk nadpoloviční většiny hlasů a sólovláda jeho hnutí. Zdá se tedy více pravděpodobné, že nestabilní ČSSD padne již definitivně do jámy lvové a tato koalice pro ní bude tou poslední, osudnou.

Širší vedení KSČM včera jednalo o případné podpoře vznikající vládě a schválilo pokračování v jednáních. Nepřímé podílení se na vládě se zdá být nadmíru výhodnou variantou. Komunisté v pravou chvíli chytili Babišovu udici a díky ní rychle začali protlačovat své členy do výborů, podvýborů či komisí. Ač minulý rok oslovili rekordně nízký počet voličů, jejich reálná moc je na historickém maximu. Zatím obsadili 24 z 229 pozic ve vedení sněmovních orgánů, což je o přibližně čtyřicet procent více než činí jejich nárok podle zásad poměrnosti volebních výsledků.

KSČM se tak, navzdory svému špatnému volebnímu zisku, stala nejsilnější
od vzniku Poslanecké sněmovny v roce 1993. Podpora Babišovy vlády jí zatím přináší ovoce.

Jsme už blízko zrodu nové koalice? Nebo Babiš hraje o čas a s ostatními stranami vyjednává pouze naoko? Slibuje občanům hory doly, aby nabral další hlasy k předčasným volbám? Pokud dojde k realizaci té nejpravděpodobnější varianty – vlády ANO a ČSSD podporované KSČM, budeme svědky jednoho historického úspěchu. Komunistům na centrální úrovni padne do rukou největší moc od sametové revoluce v roce 1989.

Leave a Reply