Nikulin, novičok a Zemanova velikonoční nadílka

Poprvé od vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách je na Hradě hodně dusno. Kauza vyšetřování prezidentova poradce Jie Ťien-minga se nakonec podařila jakžtakž uhasit. Vratislav Mynář několik dní po návratu Zemanovy „svaté trojice“ z Číny konečně prolomil své mlčení a jeho pohádky o tom, že selhání šéfa zadlužené CEFC nebude mít vliv na aktivity společnosti v Česku, ale naopak přinese další česko-čínské investice, možná někoho ukolébaly ke spánku. Zato vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina a vyhoštění třech ruských diplomatů se Hradu zabránit nepodařilo.

Zeman letos již dvakrát žádal ministra spravedlnosti Pelikána, aby Nikulina vydal do Ruska, a nikoliv do USA. Jeho přání a nátlak na ministra nedopadly úspěšně, Kreml si může na svého krajana nechat zajít chuť. Tento pátek krátce po půlnoci byl ruský hacker převezen americkým leteckým speciálem z Prahy do Washingtonu. Ať Zeman a jeho lokajové prskají na všechny strany, už nic nezmůžou, podobně jako v případě vyhoštění ruských diplomatů. Na těchto událostech se jasně ukázalo, že v reálné zahraniční politice nemá Zeman žádnou moc a je velmi slabý. Absurdní hledání novičoku v Česku, kterým prezident pověřil BIS a trochu připomíná ono nekonečné pátrání Ovčáčka po Peroutkově neexistujícím článku, je toho dalším důkazem.

Zeman ztratil svůj vliv a obklopuje se lidmi, kteří jsou neschopní a kteří z něho činí ještě větší trosku a šaška. Nakonec to možná nebudou voliči či zdraví, kdo Zemana odstaví od koryta, ale sám agent Bureš. Premiér v demisi je nyní nejsilnějším hráčem na šachovnici. Podporoval vydání Nikulina do USA, vyhoštění ruských diplomatů a Zeman nezmohl nic, čím by ho přesvědčil o opaku. Babiš už Zemana k ničemu nepotřebuje. Pokud i Putin přestane se Zemanem dál počítat, bude mít prezident už velmi blízko do politického pohřebiště dějin.  Nebo že by Rusko poslalo svému bezmocnému a slabému spojenci rovnou panáček novičoku?

Leave a Reply