Dovidenia, zpovykaní Pražáci!

Adriana Krnáčová, stávající pražská primátorka, oznámila v rozhovoru pro stranický plátek hnutí ANO MF Dnes, že se nechystá v podzimních komunálních volbách obhájit svůj post. V daném interview rovněž uvedla, že chce s politikou definitivně skončit a v Babišově hnutí zůstat jen jako řadová členka. Příčinou rozhodnutí je podle Krndy, jak samu sebe někdy nazývá, únava a touha věnovat se především rodině. Vzhledem k tomu, že nedlouho předtím avizovala, že by křeslo primátorky obhájila ráda, můžeme jen spekulovat, zdali jsou její slova upřímná, nebo zdali to byl Andrej Babiš, kdo se rozhodl Krnáčové zbavit.   

Vzpomeňme si na podzim 2014, kdy obličeje Krnáčové a Babiše plnily většinu billboardů v Praze. Lidovým jazykem se na nich ANO snažilo vytvořit dojem, že veškeré problémy hlavního města „prostě vyřeší.“ V rozhovorech s novináři bývalá šéfka české pobočky Transparency International suverénně obhajovala neexistenci uceleného předvolebního programu a opakovala, že veškeré ty vágní teze hnutí „prostě“ nejsou žádné plané sliby a že to všechno všechno „prostě“ zařídí, až na magistrátu bude.

obrazek glosa

Jen několik pár měsíců potom, co se Krnáčová stala primátorkou, následovala šokujicí vystoupení, ve kterých opakovaně vykřikovala cosi o „debilech,“ což byla pravděpodobně snaha získat image rázné a odhodlané političky.  Nedlouho poté začala primátorka ztrácet podporu uvnitř koalice, což považovala za „antibabišovský džihád.“ Následovalo vyslovení nedůvěry ze strany pražské organizace hnutí ANO. Té ale nakonec domluvil sám Andrej Babiš, takže Krnáčová ve své funkci zůstala pod podmínkou, že bude lépe komunikovat se svými kolegy i novináři. Těžko říct, zdali si to vzala k srdci, profesionalitu a pracovitost kolegů z vlastního týmu totiž kritizuje často a ráda doposud. Každopádně se jí podařilo ve funkci udržet.

Ohlédneme-li se za čtyřletým působením Krnáčové na magistrátu, je zřejmé, že se jí toho „prostě“ moc vyřešit nepodařilo, přestože tvrdí opak a považuje své působení v čele Prahy za „krizový management.“ Skutečnost je taková, že hlavním tématem primátorky bylo (kromě shánění pandy v Číně) zavedení mobilního signálu a wi-fi v pražském metru. K plošnému pokrytí by prý mělo dojít nejpozději roku 2022. Tak uvidíme. Třeba se do té doby podaří vyřešit i rychlé spojení na letiště, časté dopravní zácpy a problémy s taxikáři.

Byl to pravděpodobně výrok o „zpovykaných Pražanech,“ který definitivně přesvědčil i Andreje Babiše, že by měl do čela pražské kandidátky postavit někoho, kdo se s občany hlavního města ztotožní natolik, že nebude jejich problémy zlehčovat, ale pokusí se je vyřešit. Kam ale povedou další kroky Krnáčové stále není jasné. Objevily se totiž spekulace o tom, že projevila zájem o diplomatickou pozici v Německu či Izraeli. Tuto možnost ale seběvědomá politička vzápětí sama popřela.

 

Leave a Reply