Malý krok pro Zemana, velký krok pro KSČM

V sobotu Vojtěch Filip obhájil své předsednické křeslo a získal tak mandát pokračovat ve vyjednávání o nové vládě. Na stranický sjezd KSČM do Nymburka dokonce zavítal i prezident Miloš Zeman. Stal se tak první hlavou státu, která se po sametové revoluci zúčastnila oficiální akce komunistické strany.

Ačkoli byl projev prezidenta ke komunistům velmi kritický a připomínal justiční vraždy z padesátých let minulého století, delegáti sjezdu ho ocenili potleskem ve stoje. Předseda klubu poslanců KSČM Pavel Kováčik považuje za důležité, že Zeman na sjezd vůbec přijel, a tím pomohl k legitimizaci komunistů v očích občanů.

„Pro mne je přednostní, že pan prezident přijel a na sjezdu KSČM projev řekl. Byl to malý krok pro pana prezidenta a velký skok pro KSČM,“ komentoval Zemanovu ostrou kritiku vůči komunistické straně Pavel Kováčik. I přestože předseda poslaneckého klubu KSČM s prezidentovou kritikou částečně souhlasí, stále nemůže s jistotou říci, zda zinscenované procesy z padesátých let včetně toho s Miladou Horákovou byly justičními vraždami. „Nejsem právník, neumím to posoudit,“ vysvětlil v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Dále uvedl, že i když mezi komunisti existuje názorový proud, který zpochybňuje monstrózní procesy s politickými vězni a jejich vraždy, nevnímá to jako zásadní. „Hlavní pro mne je program a že jsme schopní se dohodnout na jeho realizaci,“ řekl Kováčik. Hodnocení historických událostí včetně kauz z padesátých let se podle něj mohou s postupem času zpřesňovat. Projev prezidenta označil ve srovnání s jeho řečí na sjezdu Sociální demokracie za velmi mírný a laskavý.

4869906-img-vojtech-filip-kscm-pavel-kovacik-snemovna-v0
Pavel Kováčik a Vojtěch Filip. Zdroj: Aktuálně.cz

Filipovi ke znovuzvolení blahopřál jak premiér v demise Andrej Babiš, tak předseda ČSSD Jan Hamáček. Jednání o nové menšinové vládě ANO a ČSSD s podporou komunistů by měla pokračovat v příštím týdnu. Pokud Babišovo hnutí přistoupí na požadavky Sociálních demokratů a vláda dostane důvěru, bude se jednat o největší politický úspěch KSČM od roku 1989. Velký krok pro komunistickou ideologii, malý krok pro demokracii. Uvidíme potom, jak moc a jakým směrem se zpřesní vnímání politických procesů. Těm přibližně 250 lidem, které komunistický režim z politických důvodů popravil, to již život nevrátí. Nezbývá nám opět niž jiného než se jen zeptat… Quo vadis, česká republiko?

7f890d63v
Během sjezdu KSČM proběhla demonstrace jejích odpůrců. zdroj: Aktuálně.cz

Leave a Reply