Čekání na novou vládu – čekání na Godota?

Menšinový kabinet hnutí ANO v tomto týdnu překonal hranici stovky dnů vládnutí v demisi. Přestože koaliční vyjednávání se sociálními demokraty a komunisty je v plném proudu, výsledná dohoda o nové vládě stále nemá konce. Senátorský klub ČSSD ve středu vydal prohlášení, že nechce, aby strana byla součástí vlády s hnutím ANO v čele s trestně stíhaným premiérem. Včera v Hradci Králové ústřední výkonný výbor ČSSD navzdory kritickým hlasům uvnitř strany neodmítl další vyjednávání o vládní koalici s ANO podporovanou KSČM. Odsouhlasil však, že rozhodnutí o účasti v této vládě má vyjít z vnitrostranického referenda, které by se mělo konat do dvou měsíců.

Vedení ČSSD před týdnem opět vstoupilo do jednání o vládní koalici s ANO, i přestože Babišovo hnutí zarytě trvá na svém přesvědčení, že trestně stíhaný člověk podílející se na vládě není překážkou fungující vlády. Ačkoli ANO udělalo ústupek a nabídlo sociálním demokratům ministerstvo vnitra, jedná se zatím o jediný vstřícný krok k podmínkám Sociální demokracie. Nové vyjednávání o vytvoření koalice ANO a ČSSD podporované komunisty se však vůbec nelíbí senátorskému klubu ČSSD. Vadí mu zejména neochota Andreje Babiše vzdát se postu ve vládě v případě, že by byl pravomocně odsouzen v kauze Čapí hnízdo. Podle předsedy senátorského klubu Petra Vícha se stávající nabídka ANO příliš neliší od té předchozí. „Sociální demokracii přece nejde o počet resortů a o jednotlivá ministerstva, ale o nějaké zásady,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Předseda senátu Milan Štech v Českém rozhlase uvedl, že se dvacet tři z dvaceti čtyř senátorů Sociální demokracie shoduje na tom, že „ČSSD by neměla vést jednání s trestně stíhanou osobou.“

3502651_milan-stech-v0
Předseda Senátu Milan Štěch. zdroj: info.cz

Místopředseda ČSSD a člen vyjednávacího týmu Jiří Zimola se proti požadavkům senátorů vymezil a nařkl je z „povýšeneckého chování“ a „odtržení od reality“. Rozhádanou ČSSD by nyní mělo stmelit vnitrostranické referendum o účasti v Babišově vládě. Tak uvidíme. Je rovněž možné, že toto hlasování již tak rozštěpenou politickou stranu ještě více rozdělí. Je rovněž možné, že se začínajícím jarem a teplým počasím, které probouzí přírodu, se probudí i Sociální demokraté. Stojí za to připomenout, že i hnutí ANO mělo dříve ve svých zásadách podmínku, že trestně stíhaný člověk nesmí kandidovat. Členové ČSSD kandidující do Parlamentu ČR či do krajů musí předkládat negativní lustrační osvědčení, čistý trestní rejstřík a prohlášení, že proti nim není vedeno stíhání. Neměla by toto být standartní věc pro všechny ústavní činitele včetně premiéra? Neměla by ČSSD trvat na svých zásadách a trestně stíhanému premiérovi dát košem? Nezásadovost vyjednávacího týmu ČSSD může být velkým rizikem do budoucna. Jednou nám tu bude vládnout trestně stíhaný premiér a příště to už bude normou a ani se o tom nebude vést diskuze.

Leave a Reply