Objevitel českého novičoku jménem Miloš Zeman aneb jak se šíří dezinformace

Miloš Zeman si důkladně prostudoval zprávu BIS, kterou si objednal koncem března na základě tvrzení Kremlu, že novičok byl vyráběn i v Česku. Místo toho, aby se držel své prezidentské úlohy hájit české zájmy, opět se přiklonil na stranu ruské propagandy. Ze zprávy BIS a Vojenského zpravodajství vytáhl pouze střípky zapadající do ruské mozaiky a vytvořil z nich lživý závěr, že novičok byl v Česku vyráběn i testován. Prezident tímto výrokem překroutil fakta a vyzradil utajované informace. Vůči jeho čtvrtečnímu výroku se kromě premiéra ohradily i ministerstvo zahraničí a Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

TV Barrandov ve čtvrtek večer odvysílala další díl pořadu Týden s prezidentem, ve kterém Miloš Zeman odtajnil a lživě formuloval některé závěry vyšetřování BIS o údajném výskytu novičoku na území Česka. Zpráva BIS vznikla na zadání prezidenta, který se rozhodl nechat prošetřit tvrzení ruských politiků o existenci zdroje otravy Skripala a jeho dcery u nás. Podle Zemana BIS zjistila, že se v listopadu minulého roku ve Vojenském výzkumném ústavu ministerstva obrany v Brně testoval nervově paralytický jed označovaný jako A230. Zpráva BIS podle něj dále uvádí, že se jednalo o velmi malé množství tohoto jedu a po testování byl zničen. Vojenský výzkumný ústav, Státní úřad pro jadernou bezpečnost ani BIS ale výše zmíněný nervově paralytický jed podle Zemana neoznačují za novičok. Prezident tedy jejich tvrzení v této záležitosti nebere v potaz a cituje zprávu Vojenského zpravodajství, kde se údajně tvrdí, že přípravek A230 je novičok. Na základě těchto informací došel Zeman k závěru: „Byl u nás vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kde a víme kdy a je pokrytectví předstírat, že nic takového nebylo.“

2111592039
Sergej Skripal a jeho dcera Julia, které se zatím neznámý pachatel pokusil otrávit nervovým jedem jménem novičok.

Zemanova prohlášení odmítli komentovat jak mluvčí BIS Ladislav Šlichta, tak ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a ministryně obrany Karla Šlechtová. Všichni uvedli stejný důvod své mlčenlivosti: informace, které předaly tajné služby prezidentovi, jsou pod stupněm utajení, a proto je nelze veřejně prezentovat ani interpretovat. Ministerstvo zahraničí uvedlo na pravou míru, že „nervově paralytický jed, který byl použit při útoku ve Velké Británii, nese označení A 234 a jedná se tedy o jinou variantu, než která byla zkoumána českým Vojenským výzkumným ústavem v Brně.“ To, že vyzrazování utajovaných informací je trestný čin, za který hrozí až tři roky vězení, si prezident hlavu neláme. Jeho imunita ho plně chrání, lze ho stíhat pouze za velezradu. Závěr Rozhledu podle dostupných informací zní: Na území ČR byl pravděpodobně ve velmi malém množství testován nervově paralytický jed A230 za účelem identifikace a obrany proti němu. Je to součástí výcviku českých vojenských protichemických jednotek. Podobně se na českém území v minulosti testoval i sarin. Rozhodně se ale nejednalo o novičok, který byl použit k otravě bývalého ruského agenta Skripala a jeho dcery v britském Salisbury. Miloš Zeman dal svým vyjádřením nepřímo za pravdu Rusku a veřejně manipuloval s utajovanými zprávami českých zpravodajských služeb ve prospěch ruské propagandy.

Leave a Reply