Vláda či předčasné volby? Čekání na červnové referendum ČSSD.

Koaliční smlouva z pera vyjednávacích týmů ANO a ČSSD už leží na stole. Celostátní výbor i poslanci ANO v pátek jednomyslně schválili její návrh. Sociální demokracie bude o svém vstupu do vlády za stanovených podmínek hlasovat v referendu, které se uskuteční mezi 21. květnem a 14. červnem. Dlouhodobá názorová roztříštěnost v ČSSD však vůbec nezaručuje jednoznačnou zelenou pro vznikající koalici. Podobně i podpora menšinové vlády komunisty je nyní nejistá. V Sociální demokracii již od začátku vyjednávání s ANO zaznívají negativní hlasy proti Andreji Babišovi a jeho trestnímu stíhání. Komunistům zase vadí, že součástí programového prohlášení je i posílení české přítomnosti v zahraničních vojenských misích.

Včera (v sobotu 12. 5. 2018) se sešel ústřední výkonný výbor KSČM a vymezil se vůči dvěma bodům koaliční smlouvy. Odmítl zejména rozšiřování české účasti v Afgánistánu a Iráku. „Na ústředním výboru to vyvolalo velkou bouři,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Konečné stanovisku od komunistů zazní ale až po 15. červnu, kdy mají být vyhlášeny výsledky referenda ČSSD. Komunisté nikam nespěchají, čekání se jim doteď vyplácelo. Tiché sledování postkomunistického politického vývoje České republiky jim nyní začíná přinášet ovoce. Pokud menšinová vláda s jejich podporou opravdu vznikne, bude se jednat o jejich největší politický úspěch od sametové revoluce. Navíc dnešní komunisté nejsou žádní ideologové, jde jim hlavně o peníze a moc. I když Vojtěch Filip říká, že přítomnost českých vojáků v zahraničních misích je pro jeho spolustraníky nepřijatelná, možná bude stačit pár teplých míst ve státních a polostátních firmách a různých úřadech a jejich názor se změní.

Filip_iDnes2
Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp? zdroj: iDnes.cz

Nejistota v otázce vzniku nové vlády je však na místě. Spanilé autobusové jízdy Babišových ministrů po krajích, během kterých se občanům slibuje modré z nebe, jsou toho důkazem. Babiš si prozřetelně připravuje půdu pro případný neúspěch vznikající koalice a pro předčasné volby. My mezitím sedíme na zadku a čekáme na červnové referendum ČSSD, které snad konečně rozsekne dlouhotrvající politickou krizi. Bude jeho výsledek znamenat pro vznikající vládu hop nebo trop, zelenou nebo červenou? Vyjednaná koaliční dohoda neobsahuje pro mnohé Sociální demokraty klíčovou podmínku, že jakýkoli člen vlády v případě prvoinstančního odsouzení ihned odstoupí. Také se v ní výslovně nemluví o tom, že ANO nebude v případě nesouhlasu ze strany ČSSD využívat ke schvalování zákonů hlasy komunistů a SPD. Někteří zákonodárci Sociální demokracie mají problém již se samotnou účastí trestně stíhané osoby ve vládě. Vyjednávacím týmům jednotlivých stran tak asi zbydou oči pro pláč. Dobrou zprávou dlouhotrvající politické anabáze alespoň je, že v červnu budeme najisto vědět, jestli ČSSD odejde z politiky s trochou cti, či se nechá zadupat Andrejem Babišem ještě více do země.

ELE72b220_P201804161018001
Jan Hamáček čelí jako předseda ČSSD mnoha problémům.

Leave a Reply