Patálie Karly Šlechtové

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová má za sebou rušný týden. Její horlivá aktivita na sociálních sítích se jí opět vymstila. Fotka jejího „Rambohafíka“ na hrobu neznámého vojína v Národním památníku na pražském Vítkově vzbudila pozdvižení mezi veřejností i historiky. Když vyšlo najevo, že ve své předchozí funkci šéfky Ministerstva pro místní rozvoj využívala při svých zahraničních cestách nadstandartní služby ruzyňského letiště v hodnotě více než 300 tisíc, ohradil se i premiér v demisi Andrej Babiš a označil to za plýtvání. Šlechtová v reakci na to uvedla, že čelí mediálnímu honu a vše vnímá jako kampaň proti své osobě. Ministryně svou rétorikou odjistila granát, který může vést k její neúčasti v další Babišově vládě. Již nyní se spekuluje o jejím odchodu do diplomacie, konkrétně by se mělo jednat o místo velvyslankyně v Tokiu.

 

 

RSA734d87_lechtovokl
Bude tato fotografie psa jednou z příčin odchodu Karly Šlechtové z funkce?

V pondělí Karla Šlechtová zveřejnila na Instagramu fotku svého pudla sedícího na věnci, který ministryně o týden dříve položila na jedno z nejvýznamnějších míst spojených s československou státností – hrob neznámého vojína na pražském Vítkově. Svůj příspěvek okomentovala slovy: „Jsem hrdá na svou zemi. Miluji svého psa.“ To, že paní ministryně miluje svého pejska podobně jako je hrdá na svoji zemi, je poněkud zvláštní formulace a spojitost, ale budiž. Nicméně ve chvíli, kdy si připravovala blesk pro svoji instagramovou kompozici, musela mít asi zatmění mysli. Dát domácího mazlíčka na roveň slavnostním a pietním akcím, které se na tomto místě běžně odehrávají, je pro ústavního činitele v jejím postavení už opravdu hodně za hranou. Nemluvě o tom, že ministryně, která by snad měla jít vzorem ostatním občanům, porušila vyhlášku, podle které pes na Národní památník nesmí.

Ve středu deník Lidové noviny zveřejnil informace o tom, že Šlechtová v letech 2014 až 2017 ještě jako ministryně pro místní rozvoj hojně utrácela za nadstandartní služby ruzyňského letiště. Využívání VIP odbavení a salónku při jejích 26 zahraničních letech vyšlo české daňové poplatníky na zhruba 310 tisíc korun. Šlechtová kritiku považuje za neoprávněnou. Uvedla, že má čisté svědomí, neboť zrychleným odbavením šetřila „drahý čas lidí“ – celá kauza je podle ní důkazem mediálního honu namířeného vůči ní. Také se pozastavila nad tím, že právě Lidové noviny odhalily její utrácení za státní peníze. „Je mi to trochu líto, protože tyto noviny přece jen patří do svěřeneckého fondu pana předsedy vlády, za kterého já jsem kandidovala,“ podotkla. Nepřímo tím naznačila, že kampaň proti její osobě vede sám Babiš, neboť mu přece zmíněný deník patří. Zároveň tím prozradila, že Babišova média nejsou nezávislá ani v očích členů hnutí ANO.

Šlechtová se šéfovi ANO trochu utrhla ze řetězu a její účast v další vládě je tedy dost nepravděpodobná. Babiš si u svých podřízených nejvíce cení loajality a poslušnosti. Kdo ví, ke komu je Šlechtová vlastně teď loajální? K Babišovi, k Rambohafíkovi nebo ke svému idolu Miloši Zemanovi? Ministryně mohla být z české politiky pryč již loni, ale její snaha o získání vysoké funkce v jedné z organizací OSN nebyla úspěšná. Snad se ji Babišovi teď podaří někam uklidit dřív, než vyvede další patálii. V Čechách je Šlechtové už přespříliš, v Japonsku by se svým tetováním mohla snadno zapadnout do tamní mafie jakuzy a už se nikdy nevrátit.

Leave a Reply