Hrad levně pronajímá své prostory – ale jen pro ty „věrné“

Správa Pražského hradu potvrdila, že spolek Přátelé Miloše Zemana sídlí na nové lukrativní adrese. Přestěhoval se z pražské Opletalovy ulice rovnou k Hradu.

Podrobnosti zveřejnil twitterový účet „Sto šestka“ zaměřený na publikování informací získaných dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Spolek podporující hlavu státu financoval prezidentskou kampaň. Sponzoroval například billboardy, letáky, inzeráty v novinách. Miloš Zeman naopak tvrdil, že žádnou volební kampaň nevede a jména údajných dárců zveřejnil až v poslední televizní debatě před druhým kolem, ve kterém zvítězil nad Jiřím Drahošem.

Stosestka - pronajem prostor pro spolek Přátelé Miloše Zemana
StoŠestka.cz na svém Twitteru zveřejnila informaci o novém sídle spolku Přátelé Miloše Zemana.

Spolek podporující prezidenta sídlí od 10. května těsně za hradní branou Na Opyši – na konci Starých zámeckých schodů. Za více než 30 metrů čtverečních ve vile, která patří Správě Pražského hradu, platí měsíčně 5291 korun plus 650 korun za elektřinu, úklid, teplo a vodu. Vila Na Opyši, ve které spolek obývá část prvního patra, patří Správě Pražského hradu a svůj služební byt v ní má i prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Nízké nájemné v této lokalitě lze považovat spíše za symbolické, než za tržní. Navíc jednání vedoucí k uzavření smlouvy byly pouze na ústní domluvě.

Stejně netransparentní bylo i financování prezidentské kampaně. Spolek na ni přispěl více než osm milionů korun. Ač Miloš Zeman těsně před druhým kolem voleb zveřejnil jména svých údajných sponzorů, nejde ověřit, zda skutečnými dárci opravdu jsou. Někteří z nich jsou natolik zadlužení, že není vůbec jasné, kde na politický sponzoring vzali miliony. Předsedou spolku je Vratislav Mynář, který smlouvu za nájemce podepsal společně s dalším Zemanovým fanouškem a členem spolku Karlem Srpem. Toho chtěl prezident minulý rok nominovat jako člena Ústavu pro studium totalitních režimů. Proti jeho jmenování se kvůli jeho dřívější spolupráci s StB ale ohradili senátoři. Mezi Přátele Miloše Zemana patří i Martin Nejedlý – bývalý jednatel společnosti Lukoil Aviation Czech a hlavně prezidentův poradce se silnými ruskými vazbami. I jeho  působení na Hradě je také velmi neprůhledné, jelikož ho neupravuje žádná smlouva, ale pouhá ústní dohoda. I přes to, ale Nejedlý vlastní diplomatický pas.

Karel Srp
Karel Srp, kterého Miloš Zeman chtěl nominovat jako členaÚstavu pro studium totalitních režimů. Tuto nominaci mu ale znemožnili senátoři, kterým příliš neseděla Srpova minulost v StB.

Na Hradě se tedy viditelně provozuje kamarádšoft a dávají se odměny za loajalitu. Všichni Zemanovi nejloajálnější přátelé takto bydlí v prezidentově blízkosti a užívají si své výhody. Spolek sídlí v luxusní lokalitě skoro zadarmo a jeho členové nemusí procházet bezpečnostní kontrolou. Vratislavu Mynářovi se ve službách hlavy státu po stránce obchodní velmi daří. Vlastní 125 pozemků, akcie Unipetrolu či Pražské teplárenské, přes 13 milionů má na účtu v bance. Další 60 milionů půjčil svým vlastním společnostem. Miloš Zeman vládne. Peníze a výhody padají do kapes těch „věrných“. A to všem na očích!

Leave a Reply