Prezidentův cirkus za naše peníze a pod pokličkou bublá ČEZ

Obcházení a nedodržování zákonů ze strany Kanceláře prezidenta republiky zaplatily naše peněženky. Úřad před třemi lety odmítl zlínskému důchodci Luďku Maděrovi poskytnout informace o platech svých vrcholných úředníků. Minulý týden soud vyměřil pětasedmdesátiletému aktivistovi odškodné ve výši 74 tisíc korun. Ministerstvo financí částku muselo uhradit a chce ji teď vymáhat po vinících z Hradu. Tento čtvrtek se při Zemanově happeningové akci pálení červených trenek hasiči na prezidentův příkaz dopustili přestupku. Podle paragrafu 23 Zákona o ochraně ovzduší jim hrozí pokuta ve výši 50 tisíc korun – v otevřeném ohništi se smí pálit pouze suché rostlinné materiály. Akce se uskutečnila pár hodin poté, co Miloš Zeman jednal s designovaným premiérem Andrejem Babišem a s ředitelem ČEZ Danielem Benešem.

Důchodce Maděra řekl, že svou občanskou angažovaností chce nažhavit lidi, aby se více ptali a nemohlo se tolik krást.

Pan Maděra v lednu 2015 požádal Kancelář prezidenta republiky, aby mu poskytla informace o platech jejích předních úředníků včetně kancléře Vratislava Mynáře. Jelikož neuspěl, podal na prezidentskou kancelář žalobu. I když Hrad nakonec Maděrově žádosti vyhověl, stalo se tak až poté, co přišla předvolánka k soudu. Koncem dubna tohoto roku se důchodce dočkal verdiktu a Městský soud v Praze mu přiřknul finanční satisfakci za obstrukce ve výši skoro 47 250 korun. Nejen tuto částku, ale i dalších 26 tisíc na náklady řízení jeho advokátce, muselo uhradit Ministerstvo financí. To teď zjišťuje, po kom bude peníze vymáhat. Regresní náhrada škody nemůže být požadována po instituci, ale pouze po konkrétním člověku, jemuž musí být způsobení škody jednoznačně prokázáno. Jeho jméno prý zatím ministerstvo nezná. Hledání viníka by však neměla být velká věda – pod rozhodnutí s odmítavým stanoviskem se podepsal ředitel právního odboru Kanceláře prezidenta republiky Václav Pelikán. Pod zamítnutím Maděrova odvolání je zase podpis hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Luděk Maděra u soudu
Aktivista Luděk Maděra u soudu.

Tento čtvrtek se Miloš Zeman sešel s designovaným premiérem Andrejem Babišem a s ředitelem ČEZ Danielem Benešem. Babiš by v rámci své mocenské nenasytnosti ČEZ rád rozdělil a vyňal z něj tu část, která investuje do výstavby jaderných bloků, a tudíž posílá do ekonomiky zakázky a peníze. Prezident chce naopak energetickou společnost zachovat celou jako jeden podnik. Debata o budoucnosti ČEZu – možné ovlivňování dostavby jaderné elektrárny v hodnotě 120 miliard korun nebo tipy na obsazení postů ve vedení polostátní firmy – určitě nepatří do prezidentovy agendy. Závěry schůzky neznáme, ale několik hodin po jejím skončení Zeman uspořádal absurdní happening s pálením obřích červených trenýrek, při němž pourážel všechny novináře. Celá akce, která působila jako slet lunatiků, mohla být nejen projevem prezidentovy chorobné mysli, ale i zástěrkou a odvedením pozornosti od dřívějšího – mnohem důležitějšího – setkání. Navíc účet za Zemanovo trapné šílení budou možná opět platit daňový poplatníci. Neznalost zákonů neomlouvá a za pálení jiných než suchých rostlinných materiálů (neznečištěných chemickými látkami) v otevřeném ohništi opravdu hrozí až 50 tisícová pokuta.

Babis Zeman Benes CEZ
Prezident Miloš Zeman, designovaný premiér Andrej Babiš a šéf ČEZu Daniel Beneš se ve čtvrtek setkali na společné schůzce, kde diskutovali budoucnost polostátního ČEZu.

Důchodce Maděra řekl, že svou občanskou angažovaností chce nažhavit lidi, aby se více ptali a nemohlo se tolik krást. V rámci výstavby dalších jaderných bloků ČEZu jde o velké peníze. Proslýchá se, že také kvůli tomu Zeman na post ministra průmyslu a obchodu tlačí Františka Koníčka, který se dobře orientuje jak v energetice – tak v přiklepávání zakázek ruským firmám. Nenechme si rozkrást další polostátní firmu a hlídejme naše politiky. Pokud dojde k porcování ČEZu, mohl by ho potkat podobný scénář jako třeba v případě OKD – kdy se profitující část firmy oddělí od té zadlužené a méně atraktivní, aby peníze tekly tam, kam si přeje Andrej Babiš.

Leave a Reply