Hradní spor o Pocheho

Nová Babišova vláda s ČSSD podporovaná komunisty se ve středu mohla radovat ze svého jmenování. Ne všichni členové Sociální demokracie však mohli slavit tento den. Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček totiž couvli před prezidentem Milošem Zemanem. Místo toho, aby trvali na jmenování Miroslava Pocheho ministrem zahraničí, dovolili Zemanovi pověřit řízením resortu předsedu ČSSD. Pochemu tak zůstaly oči pro pláč a Hamáček se v novém kabinetu – jako vicepremiér, ministr vnitra a zahraničí zároveň – asi bude muset roztrhnout.

Prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš ani vicepremiér Jan Hamáček nechtěli vysvětlit, jak došlo k prohození jmen uchazečů o resort zahraničí. Europoslanec Miroslav Poche byl pro ČSSD jejím jediným možným kandidátem do Černínského paláce. Po jmenování vlády však nastal zvrat – prezident nakonec jmenoval šéfem české diplomacie Jana Hamáčka. Pokud Hamáčka za Pocheho vyměnil on sám bez souhlasu premiéra, mohlo by se jednat o protiústavní krok. Místopředseda Sociální demokracie Martin Netolický popsal situaci pro Aktuálně.cz takto: „Babiš odnesl na Hrad seznam se jménem Miroslav Poche, Hrad ho odmítl jmenovat. Andrej Babiš na základě této definitivní informace prezidenta republiky požádal Zemana, aby dočasně pověřil řízením ministerstva zahraničí pana Hamáčka.“ Díky této šarádě podle něj nebyla porušená ústava.

„Ve spolupráci s prezident nerespektuje ústavní pořádek a do vysokých pater české politiky dosazuje lidi podle míry loajality a podřídivosti, ne na základě schopností.“

Babiš názorně ukazuje, jak si představuje svoji vládní one man show. Opakovaně podráží své partnery a ti si to nechávají líbit. Ve spolupráci s prezident nerespektuje ústavní pořádek a do vysokých pater české politiky dosazuje lidi podle míry loajality a podřídivosti, ne na základě schopností. Kauzou Poche jeho ambiciózní pokus o nadvládu nad Českem zdaleka nekončí. Ústava České republiky nezná situaci, aby předseda vlády současně navrhoval prezidentovi variantní řešení na ministerskou funkci. Jestli stále žijeme v parlamentní demokracii, a nikoli v banánové republice, kde žádné zákony nejsou svaté, nelze toto ohýbání ústavy nechat bez odezvy a mělo by dojít k přezkoumání tohoto bezprecedentního aktu.

Leave a Reply