Babišova rudá vláda začíná kralovat v Česku

Ve středu dalo 105 poslanců zelenou Babišově kabinetu. Menšinová vláda ANO a ČSSD s podporou hlasů komunistů získala důvěru Poslanecké sněmovny. Stalo se tak dlouhých 264 dní po volbách. Maratonem se stalo i samotné jednání poslanců – trvalo úmorných 16 hodin. Během nich novému premiérovi Andreji Babišovi ruply nervy a svému nejnenáviděnějšímu sokovi Miroslavu Kalouskovi zanadával do „zlodějů zlodějských“ a ožralů.

Demonstrace proti vznikající druhé Babišově vládě.
Demonstrace proti vznikající druhé Babišově vládě.

Česko ještě nikdy ve své historii nečekalo tak dlouho na sestavení vlády s důvěrou. Trvalo to skoro devět měsíců. Ani jednání o vyslovení důvěry nešlo hladce. Předseda ANO o ni požádal sněmovnu ve středu ráno, poslanci se k hlasování dostali až bezmála hodinu po půlnoci. Před půl druhou v noci bylo rozhodnuto. Vláda podepřená KSČM je na světě. Poprvé od roku 1989 se na vládní moci podílejí komunisté a v čele vlády stojí trestně stíhaný premiér. Opoziční poslanci nový kabinet mnoho hodin kritizovali, protestovat před budovu sněmovny přišlo i několik stovek demonstrantů. Babiš poměrně dlouho a s nadhledem přijímal všechny výtky vůči sobě a své vládní firmě. Pak se slova ujal Miroslav Kalousek a předseda vlády se rozohnil do ruda. Kalousek vmetl Babišovi do očí, že není chlap, „bojí se lidí s jinými názory, kňourá, fňuká, křivě přísahá na zdraví svých dětí, podvádí a kňučí.“ Předseda ANO se v reakci na to u řečnického pultu vžil do atmosféry zaplivané české čtyřky a předsedu poslaneckého klubu TOP 09 nazval „zlodějem zlodějským“, ožralou a tykal mu.

Má jasné priority – vyšší důchody, levnější pivo a květiny. Podnapilý důchodce s kytkou v ruce se stane symbolem Babišova vládnoucího „blahobytu“.

Kabinet v čele s bývalým estébákem, trestně stíhaným člověkem a hulvátem nám teď bude schvalovat zákony. Má jasné priority – vyšší důchody, levnější pivo a květiny. Senioři, alkoholici a milovnice trhané květeny se budou mít příští čtyři roky jako v peřince. Podnapilý důchodce s kytkou v ruce se stane symbolem Babišova vládnoucího „blahobytu“. Prsty nového premiéra a jeho koaličních pohůnků však ještě nejsou naštěstí tak dlouhé, aby ovládly a umlčely všechny investigativní novináře. Podle nedávného průzkumu Reuters Češi považují za nejdůvěryhodnější zpravodajství to, které zprostředkovávají veřejnoprávní média – Česká televize a Český rozhlas. Následují Hospodářské noviny, Seznam Zprávy a Aktuálně. Propagandistickou TV Barrandov v žebříčku důvěryhodnosti předběhl i deník Blesk. Babišova vládního rudého kombajnu se tedy nemusíme tolik děsit. Stále totiž bude existovat nezávislá investigativní žurnalistika, která bude monitorovat každý jeho krok a bude nás držet v bdělosti. Možná se brzy uvidíme zase na Václaváku – a když bude třeba, tak ten totalitní Babišistán vyzvoníme.

Leave a Reply