Andrej Babiš nominován členem ANO na státní vyznamenání za boj proti korupci. Tečka.

Shrňme si to tedy. Andrej Babiš, předseda vlády, který je vyšetřován za dotační podvod, mediální moloch podezřelý ze spolupráce s StB, by podle názoru člena jeho vlastní politické one-man show, která si říká politické hnutí ANO, měl dostat vyznamenání za boj proti korupci od Miloše Zemana. Tedy od muže, který je zodpovědný za nejtvrdší léta korupce devadesátých let, opoziční smlouvu, kamarádšafty s Martinem Nejedlým, Vratislavem Mynářem či již zesnulým kmotrem Šloufem, a navrch toho všeho můžeme jěště zmínit kauzy Český dům, Olovo, Peroutka apod. Seznam je vskutku dlouhý.

Když premiér Babiš promlouval před davem u budovy Českého rozhlasu při 50. výročí sovětské invaze, ke konci proslovu poděkoval svým fanouškům za rostoucí preference. Opomeňme na chvíli skutečnost, že tato událost byla opravdu nevhodná pro čistě politické účely a Babiš se svého komentáře měl zdržet. Ale měl pravdu, preference hnutí ANO se stále drží kolem 29 procent. A to i přes kontroverzní koaliční smlouvu s komunisty, obvinění tří ministrů z plagiátorství a následná rezignace dvou z nich, stále nejmenovaný ministr zahraničí bez suplujícího ministra vnitra Hamáčka.

Tato vláda odborníků dokázala za svou krátkou dobu více neprofesionalismů a nekompetence než literární strýc Podger věšící obraz. Andrej Babiš by v tento moment mohl škádlit sirotka na invalidním vozíčku plamenometem a na jeho preference by to pravděpodobně nemělo žádný efekt. A tento trend se netýká pouze premiéra. Podobně je na tom prezident Zeman, který se bez jakéhokoliv volebního úsilí a neúčasti na předvolebních debatách stále dokázal dostat do druhého kola prezidentských voleb, které následně i vyhrál. Můžeme tedy s klidem akceptovat teorii postele z hřebíku: pokud si sedneme na jeden hřebík, poraníme se. Ale pokud si lehneme na velké množství hřebíků, naše váha se rozloží a my můžeme vyváznout bez úhony. A podobně to je i v našem politickém systému, jak se zdá. Množství skandálů našich politických zástupců není směšné či děsivé samo o sobě.

Pravá absurdita nastává v momentě, kdy se podíváme na preference voličů a zjistíme, že právě tyto skandály nemají na veřejné míněný žádný následek. Od parlamentních či prezidentskych voleb se průzkumy v podstatě nezměnily: vládnoucí ANO má stále stejné procento, ne-li větší než od voleb, a prezident Zeman se podle průzkumu SANEP i nadále těší nadpoloviční podpoře. Průzkum zároveň naznačuje, že občanům nevadí prezidentův zdravotní stav, aféra Jie Tien-minga či silné vazby na Kremlin. Pokud tedy zůstaneme nadále apatičtí a zůstaneme na již zmíněné hřebíkové posteli moc dlouho, vstávání může být velmi bolestivé.

Je tedy logické, že podle Václava Makrlíka (podavatele návrhu na vyznamenání Babiše) je jedno, zda premiér Babiš byl či nebyl spolupracovníkem StB, a i kdyby byl, tak už tehdy jako zaměstnanec oddělení zahraničního obchodu ,,bojoval proti korupci” a udával jen darebáky. Můžeme tedy konstatovat závěrem, že naše politické síly zahájily útok na absurdno. Miliardář spolupracuje s komunistickou stranou, volební sliby pravicové SPD a komunistů se shodují a předsedou GIBS byl málem bývalý esenbák Ondráček.

Leave a Reply