Insolvenční správce a jeho fungování

Poslanecká sněmovna bude v září zvažovat návrh zákona, který by měl upřednostnit platby alimentů před odměnami insolvenčním správcům. Za aktuálního systému, který je podle ministra spravedlnosti Kněžínka (ANO) nevyhovující, mají platby pro insolvenční správce prioritu před odváděním výživného. Stát tedy doposud chránil insolvenční správce, což v praxi nese následky na rodiny, ke kterým se výživné často ani nedostane, nebo jsou částky mizivé vzhledem k vysokým odměnám pro správce: další peníze prostě nezbydou. Ale nyní přijde změna. Jak upozornila ČT24, tento zákon by hlavně pomohl rodinám a blízkým dlužníků v insolvenci či v exekuci.
Insolvenční zákon z roku 2006 přidělil insolvenčním správcům daleko větší pravomoci. Podle zákona by měl být správce vybírán nezávisle předsedou insolvenčního soudu ze seznamu insolvenčních správců vedeným ministerstvem spravedlnosti, přesný algoritmus pro výběr konkrétní osoby však chybí. Transparentnost v tomto systému budeme hledat stejně marně jako genderově neutrální toalety v Institutu Václava Klause. Jediné kritérium, které by jedince mohlo diskvalifikovat z funkce jmenování je případné spojení správce s dlužníkem, například pokud je správce příbuzný dané osoby či pokud sám správce není věřitelem dlužníka. Jinak má předseda insolvenčního soudu velmi volnou ruku a může velmi libovolně vybrat správce řízení. I Ústavní soud již komentoval na velmi úzké vazby mezi konkurzními soudci a správci, a že se do jisté míry jedná o spolupráci než čistě funkční stav.
Aktuálně je asi nejznámějším insolvenčním správcem Lee Louda, charakter s podezřele blízkými kontakty na vysokou politiku a s ještě podezřelejším jménem padoucha z českého westernového muzikálu. Louda je pověřen insolvencí OKD a i přestože insolvenční správci mají být vybíráni víceméně náhodou, Louda je blízko celému případu: aktivně se o něj zajímá už léta a nyní ve své roli přebírá velkou zodpovědnost za tak už velmi politicky nabitou insolvenci. V tomto momentě je tedy osud jednoho z největších zaměstnavatelů v ČR svěřen do rukou pana Loudy, o kterém při nejlepším nikdy nikdo neslyšel a o kterém se ani pořádně neví, jak vypadá. A i přestože Louda vtipkuje, že jeho role je v insolvenčním řízení pouze dohledová, už nyní stihl odepřít bývalým věřitelům nárok na jejich peníze. A když se po zahájení insolvenčního řízení OKD masivně zvedly ceny černého uhlí a OKD vykazuje opět zisk, Loudovi to velice dobře prochází. Právě proto byla společnost OKD, která v roce 2017 vykazovala zisk přes 2 miliardy korun, prodaná za pouhých 80 milionů korun státní firmě Prisko a.s., jejíž místopředseda byl do listopadu 2017 nynější ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jediným členem představenstva byl v letech 2014-2015 bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán. OKD je tedy znovu pod státní kontrolou. Hospodin dal, Hospodin vzal.
Koblihu?

Označeno tagem

Leave a Reply