Finanční krize, zas a znova?

Začalo to pár hypotékami. Každý Američan přece musí mít perfektní rodinný domek se zahradou, kde pověsí vlajku posetou hvězdami. Každý chtěl půjčit na americký sen. Pokračovalo to zvýšením cen ropy. Dolar zeslábl. Kleslo i HDP. Blížila se olympiáda v Číně. Vše čínské se stalo žádaným. To vše mělo vliv na spotřebitelské ceny, jen a jen stoupaly. A s prvním podzimním listím roku 2008 přišla i světová finanční krize. Smetla burzy v Americe jako ještě nikdy. Ještě hůře dopadla na největší americkou pojišťovnu. Svět se ale vzpamatoval. Nakolik jste sami na sobě pocítili vibrace ekonomické krize? Pokud jste tedy zrovna netrávili dovolenou v Řecku. Ale co když brzy přijde další vlna ekonomického neštěstí? A jak by si s tím poradila naše zemička?

Česká ekonomika se řadí k vyspělejším, na žebříčku post-komunistických států jsme špička. A jakožto sociální stát sypeme mnoho z naší pokladničky právě do zabezpečení základních potřeb občanů. Přizpůsobivých i nepřizpůsobivých. Velká část naší ekonomiky je závislá na organizaci, která vzniká 1993. Evropská unie určuje spád naší ekonomiky a drží ji nad vodou. Nabízí volný trh, nabízí fondy, nabízí dotace, nabízí pomoc, nabízí také regulace. Snaží se dalším tragédiím v ekonomice státu předejít a připravit se na možná budoucí rizika. Evropský trh je otevřený nekonečné možnosti pro podnikatele nebo firmy, a my bychom měli tyto možnosti chytit za pačesy. Evropský trh sice závisí na tom světovém, ale díky EU jsou evropské státy semknuty i ekonomicky. Proto se další krize nemusíme tolik obávat. A můžete si Evropskou unii hanit jak chcete.

Jsou zde obavy, že pokud dojde k další eskalaci finančnictví, v naší zemi bude kámen úrazu rostoucí cena nemovitostí. Ceny stoupají, naopak platy nestoupají. Většina domácností je zvyklá žít od výplaty k výplatě. Společenské standarty jsou nastaveny tak, že nás tlačí do nákupu čím dál více věcí, které ve skutečnosti nepotřebujeme. Možná se život na dluh stane i naším standardem. Budeme si půjčovat na dluhy. I přesto tyto hrozby česká ekonomika je pevně stavěna a po dekádách komunismu a řízené ekonomiky mámě již to nejhorší za sebou. Soudruzi. A české vozy, které naší ekonomiku drží, budou stále chtěným zbožím. Zlaté české ručičky totiž pořád ví, jak nabízet kvalitu za slušnou cenu.

Nejspíše pokud dojde k další globální finanční krizi, běžný Franta Vomáčka bytem v Humpolci, nepocítí ani náznak změny. Další finanční krize by mohla vážně poškodit jen jednoho člověka. Našeho pana premiéra.

A co vy? Cítíte se být finančně zabezpečeni?

Leave a Reply