A popelníček by nebyl? Nebo chatička? Nebo nějaké státní vyznamenání?

Blíží se nám oslavy jednoho století naší republiky a hlavě státu připadá milá povinnost udělit státní vyznamenání. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby z tak honosné události neudělal frašku. Jak už to během jeho panování vypadá, státní vyznamenání si zaslouží každý prezidentův „blízký známý“ a každý, kdo ho podpořil v jeho kampani. Tentokrát připadne tato cena Michalu Davidovi. Neb kdo se víc zasloužil o blaho státu a občanů. Státní cena bude tedy žít v rytmu disko nonstop.

Přesto je pan prezident stále větší prognostik a už přemyšlí, kam přesídlí po vypršení úřadu. Nebude náhodou, že se mu zalíbila obec na východě Prahy-Mnichovice. Obec, kde má příbytek i jeho velký kamarád, podnikatel Krúpa. Společně totiž budou moci po večerech, za zvuku praskajícího ohně, vymýšlet plány, jak zdiskreditovat a potopit společného nepřítele. Tím nepřítelem není nikdo jiný než Zdeněk Bakala. Zeman jej opravdu nešetřil v inauguračním projevu a finančník mu stále leží v žaludku. Prezident se chytá jakékoliv příležitosti Bakalu poplivat a pokud do toho může zahrnout i novináře pracující pro Hospodářské noviny či Respekt, tetelí se štěstím. Vždyť novináři jsou největším třídním nepřítelem. Hlavně tedy ti, kteří píší pravdy. Jen mě udivuje, že se ještě neohradil vůči médiím skupiny Mafra, které vlastní náš Andrej Babiš. Možná panu prezidentovi nevadí všichni novináři. Jenom ti, kteří zpochybňují jeho častou virózu.

Kdyby bylo ještě Masarykovo Československo, rozhodně by byl Krúpa dalším laureátem na státní vyznamenání. Protože sdílí zájmy pana prezidenta. A taky náležitě Miloše podpořil v prezidentské kampani. Finančně. A pan prezident se rád obklopuje vybranou společností. A třeba by mohl Krúpa zase tak hezky naplánovat nějakou demonstraci, tentokrát na podporu pana prezidenta. Stejně tak, jak naplánoval simulovanou demonstraci ostravských dělníků v USA, před domem samotného Bakaly. Otázkou jen bude, zda mu posléze přidělí prezident cenu za hrdinství či řád bílého lva. A tak nám bude při udílení státních cen trochu smutno. Miloš Zeman se obklopuje jemu podobnými a stává se figurkou, která ponese v dalším vydání moderních českých dějin cejch nenávisti.

Leave a Reply