Prezident miluje hrdiny jemu vlastní

Určitě jste zaslechli o proslulém rozhovoru našeho pana prezidenta pro Český rozhlas. Nebudeme zde vzpomínat ani vulgarismy ani urážení. Zaměříme se radši na budoucí nositele státních ocenění. Pokud tedy pan prezident nebyl při rozhovoru v nějakém virózovém deliriu a ještě si to všechno nerozmyslí. To, že chce vyznamenat disko krále vzývajícího ruskou Mášu, na to jsme připraveni. Ale Miloš Zeman je muž nečekaných možností. Třeba podnikatel Pavol Krúpa má plán na 28. října jasný. Hrdě vystoupá po červeném koberci a pod prezidentskou standartou převezme řád za boj proti ekonomickým „píííp“. Stejně tak bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková a novinářka Jana Lorencová. A pojítko těchto tří postav je jasné. Přátelé Miloše Zemana. A především jsou to bojovníci proti mafii, korupci, temnotě, zlu a třídnímu nepříteli. Ale pravda bude trochu jinde. Ne všichni přichází s čistým štítem.
Paní Vitásková má mnoho společných vlastností s panem Babišem. Stejně jako on čelila obvinění ze střetu zájmu. Neboť velmi rychle prodala své firmy zabývající se montáží plynovodů, těsně před svým nástupem do ERÚ (pozn.: Energetický regulační úřad). A zůstalo to v rodině. Firmy převzal bývalý manžel a její snacha. Bohužel se však vyskytly usvědčující e-maily, že paní Vitásková má stále dohled nad fungováním společností. Nebylo to ovšem její první škobrtnutí na hraně zákona. Čelila obžalobě ve skutku podvodu, kdy údajně měla přidělit licence dvěma nedokončeným elektrárnám. Zároveň čelila i obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Založila i kontrolní tým s názvem Rychlé šípy, který měl provádět kontroly a prověrky solárních elektráren. Mirek Dušín by se asi hodně divil, jak daleko tato skupina byla od jeho ideálů. Takže jak již bylo řečeno, Vitásková je tabula rasa a svým jednáním se zasloužila o státní cenu. Možná chtěla bojovat proti solárním baronům, ale sama se uchýlila k nekalým ,,baronským“ praktikám.
Pan Krúpa je taky perlou Zemanovy sbírky. Pár větších příspěvků na prezidentskou kampaň a pro stranu Zemanovců, a považuje sám sebe za velkého dobrodějce. Chápe boj proti Bakalovi jako formu charity. Totožně chápe i směr svého podnikání. V podstatě pomáhá hroutícím se firmám. Arca Capital je jen jednou ze společností, přes kterou slovenský miliardář podává trestní oznámení na Bakalu kvůli údajnému vytunelování OKD. A Bakala vrací úder.
Podobně jako Vitásková i Krúpa bojuje za svoji pravdu neetickými a místy i nelegálními prostředky. Zosnovat falešnou demonstraci trpících horníků může být jednou z nich. Ale v prezidentových očích je to přece v pořádku. Tak dlouho, dokud mají společného nepřítele. Můžeme Miloše Zemana kárat, kritizovat a hanit, ale přesto bude stále prezidentem republiky. Ještě čtyři dlouhé roky. Ještě čtyři roky neuvěřitelných státních vyznamenání. Jen doufejme, že s přibývajícími roky nebude stoupat jeho arogance. Víc nás ale trápí proč zrovna letos, na tak honosné výročí, musí vzdát hold jen svým figurkám.

Kdo jsou blízcí přítelé Zemana? #vyznamenání
Kdo jsou blízcí přítelé Zemana? #vyznamenání

Označeno tagem

Leave a Reply