Brexit, Czexit nebo exit? A kde najdeme nouzový východ?

Velkou Británii čekají tvrdé časy. Řeč je o tzv. tvrdém Brexitu, ke kterému pravděpodobně dojde. Brzy uplyne přechodné období a vzhledem k tomu, že nejsou stanoveny žádné regulace, jak má Anglie postupovat, může to být opravdu tvrdý dopad na dno. Vrátí se hraniční kontroly, obnoví se cla a země za velkou louží se stane nehostinnou krajinou. Ne, že by s tím nikdo nechtěl nic dělat. Tuto sobotu proběhla napříč Londýnem demonstrace obřích rozměrů. Občané požadují nové referendum o výstupu z Evropské unie. Jako jeden z argumentů uvádí, že nebyli plně seznámeni s následky. Premiérka Mayová ale kroutí hlavou. Referendum bylo a jeho výsledek je směrodatný. Co na tom, že se národ bouří.
Podle jednoho ze stěžejních dokumentů, Lisabonské smlouvy, může Velká Británie opustit společenství během dvou let. Tedy 29. března 2019. A čas běží. Británie je již od dob kolonialismu suverénní mocností. Pokud se rozhodne, že Evropskou ani žádnou jinou unii nepotřebuje, může taky suverénně vystoupit. Anglické libra je stále jednou z nejsilnějších měn. Anglie je synonymem tradice a kolébkou evropské kultury. Je to jeden ze států, který se hravě bez EU obejde. To nemůžeme popřít. Je logické, že si britští občané kladou otázku, kolik takové členství Británii stojí. Není tajemstvím, že státy jako Německo a Anglie jsou mocnostmi, které sypou do evropské pokladny nejvíc. A ono vás to počase přestane bavit. Živit ostatní.
Na druhou stranu, Británie je ostrov. Svým způsobem je izolovaná od dalších států Evropské Unie. Možná jen díky Shengenu přichází do Británie pracovní síla a turisté z kontinentální Evropy. A turismus je velkou cifrou do státní pokladny. To ví i český Honza.
Zamysleme se na chvíli, jak by to bylo s Českou republikou. Hlasy, že EU víc bere než dává, se ozývají čím dál častěji. Česko je malá zemička, a ať se vám to líbí nebo ne, EU potřebujeme. Většina projektů je totiž hrazena právě z evropských fondů. Téměř na každé nové budově, vlastně i na těch starých, najdete, že se na opravě či výstavbě podílela právě Unie. A tak stejně můžeme hovořit o vzdělání, zdravotnictví, zemědělství, dopravě a vlastně všech sektorech.
Můžete poslouchat hlasy euroskeptiků, ale napřed se zamyslete, do jaké školy chodí vaše děti. A kdo přispívá na jejich obědy. A z jakých dotací bylo postavěno hřiště, kde si vaše dítko po škole hraje. Je zajímavé, že se tyto negativní hlasy ozývají nejčastěji z řad nových a radikálnějších stran. Možná se to stává novým trendem, být proti systému. Proti imigrantům. Proti Evropské unii. Bojovat proti neexistujícímu nepříteli.
Možná i mnozí z řad vašich rodičů a prarodičů zapomněli, jaké to bylo jet na dovolenou na výjezdní doložku. A pouze do Jugoslávie. Evropští občané, my totiž pořád zapomínáme na ten hlavní úkol, který má Evropská unie plnit. Zachovat mír v Evropě. A to se jí už nějaký ten pátek daří.

Česko je malá zemička, a ať se vám to líbí nebo ne, EU potřebujeme.

Czexit (002)

Leave a Reply