Korupce kam se podíváš.

Jak už to tak v našem světě bývá, kde jsou peníze, tam je korupce. Že je korupce jeden z prostředků jak získat moc, věděl už Al Capone. My ale nežijeme na divokém západě ani v Americe během prohibice. A přesto je v naší zemi korupce na denním pořádku. A vítr vane z nejvyšších míst.

Pokud se podíváme na jednu z institucí, která shromažďuje data pro měření míry korupce ve 180 státech světa, Transparency International (TI) Českou republiku umístila na příčku číslo 57. Čím blíž k nule, tím větší míra korupce. Přesto ale musíme pamatovat, že tento index poukazuje pouze na vnímání korupce. Protože je v podstatně nemožné monitorovat skutečnou míru korupce. Korupce se totiž skrývá v tzv. šedé ekonomice, tedy na trhu, který obsahuje veškeré nelegální a neetické transakce. Zároveň dosahuje korupce tak vysokých míst, že samotní činitelé nemají nad sebou ruku zákona. Oni jsou zákon.

Transparency International má ale v hledáčku Andreje Babiše. Náš pan premiér čelí obvinění ze střetu zájmu. Težko říct, kolik a jak si Andrej nahrabal z evropských dotací pro Agrofert. Ale to je jen jehla v kupce sena.

Jak vyplývá z výzkumů TI, mezi největší hříchy české vlády patří privatizace, související s propojením politické a ekonomické moci. Jak to často dopadá s privatizací, jsme se už poučili z minulosti. Stát zprivatizuje, schválí si zákony, ve kterých jsou díry a podnikatelé těchto mezer využijí a zbohatnou. Vlastně nic nelegálního. Jako jediné možné řešení se nabízí zpřístupnění informací. Veškerých informací. Veškeré smlouvy, transakce, zakázky a kampaně zpřístupnit občanům. A zajistit transparentnost údajů a aktivit veřejných orgánů.

Nesmíme zapomínat, že naše legislativa nemyslí na korupci do posledního puntíku a tresty za ni jsou směšné. I přesto, že vzešel v platnost zákon o zveřejňování financování politických stran a majetková přiznání politiků. Politici už ale stihli vymyslet fintu, jak s majetkem nakládat, aby se některé položky nedostaly na seznam přiznání. Třeba přepsat vše na členy rodiny. A není novinkou, že právě tento trik už uplatnil Babiš a inspiroval tak i další politiky.

Možná se vám zdá, že se korupce týká jen ,,velkých zvířat“ ale v momentě, kdy vám někdo podá tlustou obálku, aby jste hlasovali pro jeho projekt, už se ocitáte v kolotoči protiprávních aktivit. A nalijeme si čistého vína. Peníze vždycky byly hnací silou lidstva. Pokud si pořád nedokážete představit, jak daleko může korupce zasahovat do života běžných občanů, můžete shlédnout na Netflixu seriály jako je Narcos nebo Bloodline. A to se budete bavit. Zatímco při sledování korupce živě vám ztuhne úsměv na rtech.

Leave a Reply